10 zasad terapii i filozofii Gestalt

In Psychologia i rozwój by Agnieszka Siołek-CichockaLeave a Comment

Mam dla Was 10 zasad terapii i filozofii Gestalt, które uwalniają i uruchamiają w życiu przepływ. Pomagają uczynić swoje życie lżejszym i pełniejszym. Praktykuję z akceptacją, że różnie bywa i bez presji, że ma wychodzić super i zawsze. Po prostu ze świadomością, że jest to proces, który trwa. I powiem Wam, że to jest ogrom dobra, które można sobie samemu dać od teraz i bez żadnych specjalistycznych środków. Wspaniały sposób na uprawianie w swoim życiu piękna. Ja lubię je tworzyć, to jedna z moich naczelnych wartości i Dekalog Gestalt bardzo mi w tym pomaga. Może przyda się i Wam?

„Dekalog Gestalt:

1. Żyj Teraz: zajmuj się teraźniejszością a nie przeszłością czy przyszłością.
2. Żyj Tutaj: zajmuj się tym, co jest obecne, nie tym, czego nie ma.
3. Poddaj się temu, jaki jesteś: bądź taki, jaki jesteś, akceptuj siebie i pozwól innym być sobą.
4. Przestań sobie wyobrażać: doświadczaj tego, co jest rzeczywiste.
5. Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli, bądź uczciwy wobec siebie.
6. Wyrażaj: nie manipuluj, nie wyjaśniaj, nie usprawiedliwiaj, nie osądzaj.
7. Nie ograniczaj swojej świadomości – doświadczaj w pełni całej gamy emocji, tak nieprzyjemnych i bolesnych, jak i przyjemnych.
8. Nie akceptuj żadnych zewnętrznych żądań i poleceń, żadnego „powinieneś” z wyjątkiem tego, co naprawdę twoje.
9. Przestań niepotrzebnie myśleć i analizować: zamiast tego zobacz, posmakuj, powąchaj, dotknij, poczuj. Bądź gotów do eksperymentowania, by napotkać nowe sytuacje.
10. Otwórz się na zmianę i rozwój.”

Dobrego dla Was.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook

Prowadzę psychoterapię i pomoc psychologiczną w ujęciu Gestalt. Jestem terapeutą w trakcie szkolenia w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Prywatnie i zawodowo inspiruję się nurtem psychoterapii Gestalt i filozofią zen, psychologią głębi oraz przyrodą i procesami, jakie w niej zachodzą. Fascynuje i pasjonuje mnie ucieleśniona ścieżka – poznawanie i odkrywanie siebie w kontakcie z ciałem, w tym poprzez symbolikę ciała, taniec i ruch. W pracy i w życiu osobistym bliska mi jest metafora i symbol przepływu. To znaczy, że patrzę na życie i rozwój człowieka, jak na nieustanny proces – bycie w ruchu zmian, w którym ważne miejsce zajmuje cykliczność.