„System wewnętrznej rodziny” Richard C. Schwartz

In Książkoterapia by Agnieszka Siołek-CichockaLeave a Comment

Internal Family Systems (IFS) – na polskim gruncie System Wewnętrznej Rodziny (SWR) stworzony przez Richarda C. Schwartza to kolejna z psychoterapeutycznych metod, którą jestem totalnie zafascynowana.

IFS polega na porozumiewaniu się ze swoimi wewnętrznymi częściami (myślami i emocjami) w celu odseparowania się od nich, aby nie zakłócały i nie sabotowały naszego rozwoju i działań. Metoda wywodzi się z modelu różnorodnego umysłu i zakłada, że w każdym z nas istnieją „części” – subosobowości, tworzące tzw. System Wewnętrznej Rodziny. Mediacja i porozumiewanie się z częściami ma na celu odzyskanie i wzmocnienie przywództwa autentycznego JA. Dzieje się to poprzez uzdrawianie swoich wrażliwych części.

Swoją drogą, jest to jedna z metod rekomendowanych w terapii traumy. Pisał o niej również Bessel van der Kolk w „Strachu ucieleśnionym” (klik), ale sprawdza się nie tylko w niej. Ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Jest niezwykle pomocna np. przy rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów czy wzmacnianiu poczucia wartości itp. Podobno ma się pojawić też książka o wspieraniu dzieci z ISF i jestem jej bardzo ciekawa.

W moim odczuciu IFS jest genialny. Jak tak dalej pójdzie, to będę się szkolić w tych wszystkich fascynujących nurtach i metodach pracy terapeutycznej do końca życia. Rozwój i uczenie się to jednak droga, która nie ma końca.

Znacie tę książkę? Słyszeliście o Systemie Wewnętrznej Rodziny? Naprawdę warto tę metodę poznać. Samo dobro. Absolutnie dla każdego.

 

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook

Jestem psychoterapeutką i trenerką Gestalt. Wspieram w uwalnianiu kreatywnego życiowego potencjału, aby czerpać przyjemność z życia i twórczo żyć. Prywatnie i zawodowo inspiruję się nurtem Gestalt, filozofią zen i Tao oraz psychologią głębi. Czerpię inspirację z połączenia z przyrodą i cyklicznymi procesami, jakie w niej zachodzą. Fascynują i pasjonują mnie kreatywne procesy - czyli poznawanie i odkrywanie siebie w ucieleśnionym i bliskim kontakcie z twórczością i sztuką.

Leave a Comment