zmiana pracy

6 kroków by zamienić etat na własną firmę – cz. I

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ, Rozwój 9 Comments

Jak pisałam kilkakrotnie, uważam, że zmiana pracy nie polega na aplikowaniu CV i przeglądaniu profilu firm i stron potencjalnych pracodawców. To coś znacznie więcej. Aby dobrze dopasować do siebie pracę, należy się do tego kroku solidnie przygotować. Poznać siebie, a w tym m.in. swoje wartości, warunki pracy, które cię rozwijają oraz twoje mocne strony. Gdybym miała taką możliwość, wprowadziłabym taki przedmiot w szkołach. Po to, aby zapobiegać w przyszłości zawodowym pomyłkom oraz marnowaniu czasu. Tak wiele osób ma pracę, która ich niszczy i wypala. Biorąc pod uwagę, że w pracy spędzamy znaczną część swojego życiu, to smutny i niepokojący fakt, z którym zdecydowanie trzeba coś zrobić. Najlepszym na to sposobem jest POZNANIE SIEBIE (im wcześniej, tym lepiej), po to, aby pracę skroić na miarę własnych potrzeb. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Poniższe punkty pomogą Ci w tym.

1. Przygotuj się

Od dobrego przygotowania wszystko się zaczyna. I jest to element konieczny. To czas na zbieranie narzędzi i metod dochodzenia do celu. Czas precyzowania wizji i nabierania rozpędu w zawodowej zmianie. Więcej o tym, co uwzględnić w dobrym przygotowaniu pisałam tutaj (klik).

2. Odkryj wartości

Wartości są sercem i podstawą dobrego projektu zawodowej zmiany. To z nich wypływa motywacja i zawodowa misja, która napędza nasze działanie i sprawia, że konkretne zajęcia ma dla nas sens. Kiedy poznasz swoje wartości, będziesz wiedzieć w jakim kierunku podążać, aby w pełni realizować się w życiu zawodowym i prywatnym. Więcej o tym, po co ci wartości przeczytasz tutaj (klik).

3. Odkryj warunki, które cię rozwijają

Mamy różne typy osobowości, odmienne wartości i mocne strony. Dlatego każdego z nas rozwija co innego. Jedni będą rozkwitać w miejscu pracy pełnym ludzi i nowych wyzwań, inni rozwiną skrzydła pracując w samotności przy rutynowych i przewidywalnych czynnościach. To ważne, byś wiedział, co rozwija właśnie Ciebie. Ta wiedza to kolejna cegiełka do sprecyzowania kierunku zmiany pracy. O tym, jak odkryć warunki pracy pisałam tutaj (klik).

4. Odkryj mocne strony

Bez znajomości mocnych stron, jak bez ręki. Każdy z nas ma mocne strony, ale nie każdy z nich korzysta. A przydają się w życiu i podczas szukania pracy bardziej niż uśmiech czy parasol na niepogodę. Dzięki nim wzrasta poczucie twojej wartości, zwiększają się możliwości i podnosi satysfakcja z życia. To one sprawiają, że realizujesz marzenia, masz pomysł na siebie i wybierasz dla siebie właściwą drogę zawodową. Jak je odkryć? Dowiesz się tutaj (klik).

5. Przeskanuj zainteresowania i umiejętności

Zrób listę zainteresowań i wszystkich umiejętności, jakie posiadasz. W zrobieniu takiej listy pomoże ci ćwiczenie „Mapa zasobów”, o którym więcej przeczytasz tutaj (klik). To bardzo ważny etap, ponieważ pozwala na przyjrzenie się twoim realnym zasobom z bliska. Ćwiczenie pokaże ci również, jak wiele już potrafisz i jak wiele masz, aby zacząć działać tu i teraz. Baza umiejętności to świetny punkt wyjściowy do sprecyzowania kierunku twojej przyszłej działalności i tego, czym mógłbyś się zajmować.

6. Poproś o feedback

Zanim ruszysz z miejsca zapytaj bliskich i znajomych osób o to, co najbardziej w tobie cenią, z czym kojarzy im się twoja osoba, w jakim zawodzie cię widzą. A jeśli jesteś w dobrych kontaktach z obecnym pracodawcą, zapytaj o to również jego. To trudne zadanie i trzeba zebrać się na odwagę. Ale informacja zwrotna jest w tym wypadku na wagę złota i trud się opłaci. W tym, jak widzą cię inni, kryje się wiele cennych informacji dotyczących twojego potencjału, kierunku rozwoju i marki, którą jesteś. Tak, tak! Już dziś jesteś marką. Poproś o feedback, a dowiesz się jaką. Więcej o ćwiczeniu tutaj (klik).

Zdobycie wiedzy w tych 6 punktach to kopalnia informacji na temat Twoich preferencji zawodowych. To jednocześnie jedyny i najlepszy fundament do trwałej zmiany zawodowej, która będzie przynosić Ci satysfakcję i spełnienie. Sama osobiście przetestowałam i doświadczyłam tego wszystkiego na sobie, co bardzo pozytywnie wpłynęło na moje zawodowe i osobiste życie. Dlatego dziś dzielę się tym z Tobą.

Zainteresował się artykuł? Zajrzyj do drugiej części o tym, jaką metodą przygotować się do rzucenia etatu.

Co sądzisz o takim podejściu?
A może masz taką zmianę za sobą? Daj znać, co ci w tym pomogło.

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.