Z wielką odwagą Brene Brown

Potęga wrażliwości

Agnieszka Siołek-Cichocka KSIĄŻKA 3 Comments

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę. Przede wszystkim dlatego, że wrażliwość jest czymś, co uważam za największe wyzwanie mojego życia. Dlaczego? Bo często towarzyszy jej strach, lęk i obawa przed zranieniem i krytyką. Przed pokazywaniem swojej wrażliwości w takiej postaci, w jakiej ją odczuwam na co dzień. A odczuwam bardzo intensywnie.

„Z wielką odwagą” nie jest pozycją łatwą i lekką w odbiorze. Nie jest to również klasyczny poradnik w amerykańskim stylu. I chwała Brene Brown za to. Natomiast jest to wnikliwe studium strachu, lęku, wrażliwości i wstydu. Oraz tego, jak sobie z nimi radzić w codziennym życiu.

Ta książka jest dla mnie niezwykle ważna z kilku powodów:

  • pokazuje, że wrażliwość dotyczy każdego z nas,
  • rozbraja mity na temat strachu, lęku i wstydu,
  • pozwala oswoić się z trudnymi emocjami, które towarzyszą na co dzień każdemu z nas,
  • pokazuje, że wstyd, strach i lęk są naturalnymi komponentami życia i nie da się ich wyeliminować,
  • badania naukowe Brene Brown jasno pokazują, że pod względem odczuwania wstydu i strachu wszyscy jesteśmy równi – boimy się i lękamy w ten sam sposób tych samych codziennych spraw,
  • uczy, że warto pokazać swoją wrażliwość, ujawnić swój wstyd, pomimo, że są to emocje, które bardzo trudno wyrażać,
  • ta książka daje mi sporą nadzieję na to, że w z pozoru odhumanizowanym świecie ciągle tkwi ogromny potencjał wrażliwości,
  • i wreszcie uczy mnie, jak radzić sobie z własną wrażliwością oraz innymi trudnymi emocjami, których doświadczam.

Zatem bardzo Cię do niej zachęcam.

PS – A tutaj Brene Brown w jednym ze swoich najsłynniejszych wystąpień na TEDx – „Potęga wrażliwości”. Jeżeli jeszcze nie widziałaś, bardzo cię do tego zachęcam.

Czytałaś już tę książkę? Daj znać w komentarzu.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie mama, żona i książkowy mol.