rozwojowe książki

Rozwojowa biblioteczka, czyli książki warte polecenia

Agnieszka Siołek-Cichocka KSIĄŻKA 13 Comments

Dziś książki poruszające tematykę rozwoju osobistego. Wszystkie w dobrym stylu i wszystkie w okolicach mocnych stron i rozwijania potencjału.

„Co możesz zmienić, a czego nie możesz” Martin E. P. Seligman

co-mozesz-zmienic-a-czego-nie-mozesz-b-iext22347540

Autor książki jest moim autorytetem w nurcie psychologii pozytywnej. Przeprowadził wiele naukowych badań na temat istoty szczęścia oraz mocnych stron. To właśnie m.in. badania Seligmana są moim punktem odniesienia w obszarze pracy z mocnymi stronami. W książce „Co możesz zmienić, a czego nie możesz” Seligman przedstawia naturę fobii, obsesji, lęku, depresji, złości – czyli tego wszystkiego, przez co plącze nam się życie – z medycznego i psychologicznego punktu widzenia. Dlaczego ta książka? Niezwykle podoba mi się połączenie świata nauki ze światem duchowości i emocji. Takie całościowe podejście daje jasny obraz oraz umożliwia klarowne rozpoznanie sytuacji, z którą się borykamy, co pomaga zaoszczędzić czas, nerwy oraz zdrowie, a przez to podnieść naszą jakość życia. Poza tym są w niej konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety, a to bardzo mi odpowiada.

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy chcą poznać naturę ludzkich emocji i dowiedzieć się, jak z nimi pracować, aby podnieść jakoś życia. Do użytku własnego w domu, jak i dla osób, które zawodowo zajmują się pomaganiem innym. Zawiedzeni mogą poczuć się Ci, którzy szukają prostej recepty na szczęście i odkrycie swojego potencjału. Seligman nie oferuje łatwych rozwiązań. Ale z pewnością skuteczne.

„Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi” Rafał Żak

Rafał Żak Rozwój osobisty

Książkę Rafała Żaka przeczytałam z wielką przyjemnością. Po pierwsze: jest bardzo bliska temu, co myślę w temacie rozwoju osobistego. A po drugie: sprawiła, że zatrzymałam się i krytycznym okiem spojrzałam również na własne działania i to jest dla mnie bezcenna wartość.

„Rozwój osobisty” to orzeźwiający i otrzeźwiający głos w zalewie rozwojowych poradników. Mapa, która pokazuje w jaki sposób poruszać się po meandrach rozwoju osobistego, jak sensownie zaplanować własny rozwój i jak odróżnić to, co rzetelne i warte uwagi od tego, co nam szkodzi i nie sprzyja. A wszystko to podane w konkretnej i okraszonej poczuciem humoru formie. I co ważne, również w oparciu o badania naukowe.

Po tę książkę, powinien sięgnąć każdy, kto zajmuje się rozwojem osobistym zawodowo oraz wszyscy, którzy chcą rozwijać się w świadomy sposób. Świetna pozycja, od której warto rozpocząć swoją rozwojową wędrówkę.

„Odkryj swój żywioł” Ken Robinson

Odkryj-swój-Żywioł

Ken Robinson to mówca, który zasłynął swoimi wystąpieniami TEDx na temat współczesnej kondycji szkolnictwa i edukacji. To jeden z najcenniejszych krytycznych głosów tego świata, który budzi, wywraca perspektywę i zwraca uwagę na konieczną potrzebę zmian w oświatowych systemach. Po co? Po to, aby wykorzystywać swoje mocne strony i swój potencjał. I o tym jest „Odkryj swój żywioł”. To pozycja dla wszystkich osób, które chcą bliżej poznać siebie oraz dowiedzieć się, jakie są sposoby na odkrycie swojego potencjału. Ale niech nie zwiedzie Was tytuł. To nie jest kolejny poradnik w stylu „Odkryj siebie w 10 dni” (tytuł zmyślony). Nie. Ken Robinson w krytyczny i błyskotliwy sposób rozprawia się z różnymi metodami odkrywania potencjału np. testami osobowości – jak MBTI czy Test Gallupa itp. bazując na badaniach w tym temacie (ten sam wątek porusza również Rafał Żal w „Rozwoju osobistym”), a w zamian podaje nam to, co najbardziej skuteczne.

Polecam każdemu, kto chce wiedzieć, jak rozwijać się w sensowny sposób i poznawać siebie.

„Polka potrafi” Magda Bębenek

Polka-potrafi-zycie-zaczyna-sie-po-40-Magda-Bebenek-702x1024

Książki z serii „Polka potrafi” to lektura inspirująca do twórczych zmian w życiu osobistym i zawodowym. Nie przypuszczałam, że historie, które przedstawia Magda tak bardzo na mnie podziałają. Pierwszą część „Polka potrafi” czytałam w najtrudniejszym momencie mojego życia i choć żadna z historii kobiet nie dotyczyła bezpośrednio mojej, to podczas lektury dostałam solidnego motywacyjnego kopa i pomyślałam sobie „Jest, jak jest. Ja idę dalej do przodu”. Bohaterki Polek są różnorodne, a każda z ich opowieści jest swoistą podróżą Bohatera – zmaganiem się z przeciwnościami losu, aby dojrzeć, doświadczyć czegoś ważnego, otworzyć oczy na to, co ważne i rozwinąć się by żyć w zgodzie ze sobą i na 100%.

W „Polkach” urzekła mnie autentyczność. Nie znajdziecie tutaj podkoloryzowanej rzeczywistości, nakładania masek i historii o tym, jak to jest łatwo, prosto i przyjemnie oraz wyświechtanych recept na sukces i udane życie. I chwała za to Magdzie. Za to znajdziecie tutaj zupełnie coś innego – prawdziwą życiową mądrość – życie takie, jakie jest z jego jasną i ciemną stroną. Jestem przekonana, że każda kobieta bez względu na wiek i to, co robi, znajdzie w „Polkach” swoją inspirację.

„Bajki rozebrane” Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka

cover-6640

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ uwielbiam metaforę. Uważam, że metafora w rozwoju osobistym, psychologii i psychoterapii jest kluczem do poznania siebie. W „Bajkach rozebranych” ten klucz został użyty do przyjrzenia się bliżej temu, co ukrywa się w drugim dnie popularnych bajek, mitów i baśni, które pewnie każdy z nas zna z dziecięcych czasów. I tak przyglądamy się archetypom postaci w „Królowej Śniegu”, „Śpiącej Królewnie”, „Czerwonym Kapturku”, „Brzydkim Kaczątku” itd. Najbardziej ciekawe w tej książce jest to, że można w niej odnaleźć swoją baśń i przyjrzeć się sobie poprzez archetypy omawianej historii. Pod tym względem miałam wiele skojarzeń z „Biegnącą z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes. Fascynująca lektura, dzięki której poprzez bajkę i baśń można lepiej poznać siebie. Chcę jeszcze.

Co ciekawego przeczytałaś/eś lub czytasz?

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem i logopedą, pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Szkolę się na psychoterapeutę w nurcie Gestalt. Mieszkam w Poznaniu. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.

Zapisz