Po co odkrywać mocne strony?

Po co odkrywać mocne strony?

Agnieszka Siołek-Cichocka MOCNE STRONY, Rozwój 4 Comments

Czy wiesz do czego potrzebna jest wiedza na temat twoich mocnych stron i zasobów? Jaki możesz zrobić z niej użytek? I jaki możesz mieć z tego pożytek? Lista zysków jest tak duża, że szybko przekonasz się, iż warto zakasać rękawy i zabrać się do roboty.

Na przestrzeni kilku lat udało mi się odkryć swoje mocne strony i zasoby. W prawdzie osiągnęłam to pracą nad sobą i ogromem ćwiczeń, ale trud się opłacił. Efekty sprawiły, że jakość mojego życia stała się lepsza. Zmieniłam pracę, założyłam firmę, robię to, co kocham i wzrosło moje poczucie własnej wartości, z którym wcześniej było bardzo średnio. Zwyczajnie nie wierzyłam, że mam jakieś mocne strony. Gdybyście te kilka lat temu zapytali mnie o nie, spojrzałabym na was dziwnie i odesłała w diabły. Jednak praca nad nimi pokazała mi, że takie posiadam. Zakopane, zakurzone i zapomniane. Zepchnięte na margines, gdzieś na szarym końcu mnie.

Odkrywanie swoich mocnych stron oczyszcza je z kurzu i zapomnienia. Rzuca na nie jasne światło, dzięki czemu możesz przejrzeć się w sobie na nowo. Tak, jakbyś oczyścił stare lustro wyciągnięte ze strychu z rupieciami. A jak wiadomo, ze staroci po renowacji można zrobić niezłe cuda, tchnąć w nie nowe życie. I co ciekawe, zyskują jeszcze na swojej wartości. Zatem do dzieła!

Po co odkrywać swoje mocne strony?

1. Rozwijasz się

Odkrycie swoich mocnych stron jest procesem, który pozwala ruszyć z miejsca lub zmienić kierunek własnych działań. Zarówno jedno, jak i drugie umożliwia osobisty rozwój i rozszerzenie zakresu własnych kompetencji. Poznanie potencjału wiąże się z jeszcze jednym ważnym aspektem – wyjściem poza strefę własnego komfortu. Przekraczanie granic i robienie nowych rzeczy sprawia, że mamy okazję sprawdzać się w nowych sytuacjach. I to one pchają nasz rozwój do przodu.

2. Wierzysz w siebie

Moment, w którym zdajesz sobie sprawę ze swoich silnych stron jest momentem przełomowym. Burzy się twoja niepewność, a jej miejsce zastępuje stopniowo coraz większa wiara w siebie i swoje możliwości. I oto w tym chodzi. O to, aby wyprzeć złe myślenie o sobie i o swoich umiejętnościach. Aby spojrzeć na siebie w nowym świetle i przekonać się, że możesz, że potrafisz i że się da!

3. Masz energię do działania

Odzyskanie wiary w siebie dodaje energii do działania. Dostajesz kopa i więcej ci się chce. Tym samym wzrasta motywacja, ponieważ, wiesz już, że masz zasoby, na których możesz się opierać i działać skutecznie. Mało tego, zmniejsza się obawa przed porażką, co sprawia, że częściej próbujesz i wcielasz swoje pomysły w życie.

4. Bierzesz za siebie odpowiedzialność

Odpowiedzialność za to, co ci się przydarza i jakie podejmujesz decyzje. Również za to, czego nie robisz. Rozwijanie swoich mocnych stron i zasobów bezpośrednio wiąże się z działaniem. Odkrywasz, że nic za ciebie samo się nie zrobi. Więc trzeba brać sprawy w swoje ręce. Ten aspekt otwiera oczy na wiele spraw. Często jest to niewygodna wiedza, ale z pewnością uświadamia, że to od ciebie zależy, co dzieje się w twoim życiu. Nie od znajomych, nie od szefa, na którego można wszystko zwalić, ale od ciebie. Uświadomienie sobie tego, przynajmniej na mnie podziałało, jak kubeł zimnej wody. Dzięki temu ruszyłam tyłek i zaczęłam działać.

5. Robisz to, co lubisz

Ilu z nas myśli o tym, aby robić na co dzień to, co się kocha? Lub o tym, aby rzucić znienawidzoną i wypalającą pracę na rzecz czegoś rozwijającego? Nic dziwnego, że zajmuje to głowę większości z nas. W pracy spędzasz sporą część swojego życia, więc dobrze jest, jeśli możesz się w niej rozwijać i wykorzystywać swoje zasoby. Posiadanie pracy, która daje nam poczucie spełnienia jest jednym z komponentów poczucia, że wiedziemy udane życie. Chcemy być docenieni, a przy tym mieć świadomość, że robimy coś, co ma dla nas sens. Aby wybrać właściwą dla siebie pracę, dobrze najpierw wiedzieć, co sprawia, że jest tą właściwą. W taką wiedzę wyposaża cię poznanie własnych preferencji, które bezpośrednio wynikają z twoich mocnych stron i wartości. Samopoznanie jest kluczem do sukcesu zawodowego.

6. Podejmujesz trafne decyzje

Jednym z największych plusów odkrycia mocnych stron jest podejmowanie trafnych decyzji, bo są to decyzje w zgodzie ze sobą. To nic innego, jak wiedza na temat tego, w którą stronę powinieneś się kierować. Taką wiedzę daje poznanie własnych zasobów. Kiedy wiesz, że masz predyspozycje w określonej dziedzinie, odcinasz od siebie opcje, które się z nią nie wiążą. Informacja na temat tego, co ci nie służy to również potężna baza danych, którą możesz wykorzystać do precyzowania zawodowej drogi. To wszystko ułatwia podjęcie decyzji, bo zawęża cel. Im mniej opcji do wyboru, tym łatwiej się ukierunkować i tym prościej podjąć działanie.

7. Oszczędzasz czas i energię

Kiedy nie wiesz, co chcesz robić i czym zajmować się w życiu, najczęściej próbujesz wszystkiego po trochu lub robisz coś, co cię nie rozwija. Tymczasem odkrycie własnego potencjału pozwala ukierunkować się na konkretny tor. Nie rozpraszasz swojej energii na to, co nie leży w zakresie twoich uzdolnień, a zaoszczędzony czas poświęcasz na rozwijanie umiejętności, które są zgodne z twoim potencjałem. W ten sposób stajesz się dobry w dziedzinie, która jest dla ciebie najbardziej satysfakcjonująca.

Czasu mamy niewiele, a świat stwarza nam ogrom możliwości. Kusi i nęci, aby spróbować tego i tamtego. Jak tu wybrać z mnogości i nadmiaru ważnych spraw? Nie ma co się oszukiwać, na wszystko czasu nam nie starczy, dlatego inwestuj go w dziedziny i zajęcia, która są zgodne z twoim potencjałem i przez to przychodzą ci łatwiej.

8. Precyzyjnie namierzasz cel

Twoje zasoby i potencjał działają, jak kompas. Kierują cię tam, gdzie możesz wykorzystać swoje mocne strony. Ich znajomość pozwala obrać właściwy kurs i kierunek. Dzieje się tak, ponieważ wiesz, w jakich dziedzinach możesz się sprawdzić, a w jakich nie.

9. Ufasz sobie

Poznanie swoich mocnych stron rozbudza przekonanie, że potrafisz, że masz w sobie coś na czym możesz bazować i dzięki temu rozwijać się w zgodzie ze sobą. Nic tak nie uskrzydla, jak przekonanie o własnej mocy sprawczej. To zaś z kolei rozbudza zaufanie do siebie samego. Do własnych działań i podejmowanych kroków. Stąpasz pewniej po ziemi, ufasz swoim decyzjom i działasz skutecznie nie oglądając się za siebie i na innych.

10. Poznajesz siebie

Wiedza na temat zasobów i silnych stron to najbardziej interesująca lektura, z jaką będziesz miał okazję spotkać się w życiu. Czy wiesz, jak wiele jest w tobie do odkrycia? Jak wiele w sobie masz? Poznawanie siebie przypomina na początku naukę chińskiego. Wszystko jest niezrozumiałe i masz poczucie, że miną lata, zanim zrobisz postępy. Ale kiedy już odszyfrujesz pierwsze znaki, zdziwisz się tym, co odkryjesz. Samopoznanie jest kluczem do obrania satysfakcjonującej drogi zawodowej. Kluczem do wybrania ścieżki, która jest dostosowana do twoich potrzeb. Praca nad swoimi zasobami daje taką możliwość. Odkrywasz siebie w nowych, jak dotąd nieznanych ci kontekstach. Po co wyjeżdżać na wycieczkę w tropikalne kraje? Jeszcze większych wrażeń dostarczy ci podróż do własnego wnętrza, w której możesz spotkać SIEBIE. Warto!

11. Akceptujesz słabości i przestajesz być pępkiem świata

Wiedza na temat własnych zasobów nie służy temu, aby być najlepszym, najwspanialszym i konkurować z innymi. Świadomość swoich mocnych stron pozwala zobaczyć również własne słabości i pogodzić się z nimi. Tym samym pozwala spojrzeć na innych przez pryzmat ich własnej odrębności i zaakceptować fakt, że są osoby tak samo uzdolnione, jak ty lub lepsze w czymś od ciebie. Ludzie mają tysiące kolorytów i barw. Kiedy dostrzeżesz, że każdy ma inny zestaw cech i zasobów, zaczniesz akceptować wyjątkowość innych osób bez porównań i zazdrości. W tym kontekście równasz się z innymi i nie ma lepszy, czy gorszy. Każdy ma takie samo prawo do swojej wyjątkowości.

Problemy z samooceną często wynikają z tego, że skupiamy się zanadto na sobie zastanawiając się „co pomyślą o nas inni”. Poznanie swoich zasobów – mocnych i słabych stron – stępia ten nawyk i oducza patrzenia na siebie oraz innych w kategoriach czerni i bieli. W zamian zyskujemy szerszą perspektywę – wielowymiarowy i wielobarwny świat.

12. Oswajasz perfekcjonizm

Perfekcjonizm można osłabić poznając własne ograniczenia i mocne strony. Uświadomienie sobie, że nie musisz być we wszystkim super, ściąga z twoich ramion ogromny ciężar. Oczywiście nie dzieje się to ot tak. Pomaga w tym m.in. zbadanie, co jest naszą mocną, a co słabą stroną. Nie od razu wszystko się udaje, więc daj sobie prawo do potknięć i błędów. Na rezultaty trzeba trochę poczekać, ale „czas i tak leci, więc lepiej działać niż stać w miejscu”.

Moje doświadczenia, przekonały mnie, że praca ze swoimi mocnymi stronami jest najlepszą z możliwych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić. Każdy z nas posiada mocne strony, ale nie każdy z nich korzysta. Natomiast wiele zależy od tego, do czego na co dzień przywiązujesz uwagę: do swoich mocnych stron czy słabości? Oba te obszary będą w tobie istnieć zawsze i to nic złego, bo nie ma ideałów. Istotne jest natomiast to, którą z tych sfer rozwijasz. Komu oddałeś swój ster – słabościom czy zaletom?

Masz ochotę odkryć swoje mocne strony?

Zapraszam cię do mojego praktycznego kursu on-line „Odkryj swoje MOCNE STRONY”. Już dziś możesz zapisać się na listę osób oczekujących. Osoby z tej listy jako pierwsze będą mogły zapisać się na kurs (ilość uczestników ograniczona) oraz skorzystać z rabatu. Link do zapisu znajdziesz tutaj: Praktyczny kurs on-line: Odkryj swoje MOCNE STRONY lub klikając na obrazek poniżej.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie mama, żona i książkowy mol.