minimalistyczny planer

Pomysły bez czasu i przestrzeni. O planerze, pisaniu, mocnych stronach i działaniu

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ, Rozwój, ŻYJ NA WŁASNYCH ZASADACH 4 Comments

Dziś chciałam opowiedzieć Wam o planero-notatniku, który stworzyłam, o tym, dlaczego to zrobiłam i co to ma wspólnego z mocnymi stronami.

Skąd pomysł na planer?

Po pierwsze. Dzień bez tworzenia jest dla mnie dniem straconym. Kocham wymyślać i patrzeć, jak te wymysły materializują się. Mają kolor, fakturę i namacalny kształt. Szeleszczą, pachną, można po nich pisać. Można je czytać. Można gnieść kartki. I robić z nimi inne cuda.

Po drugie. Od początku powstania Dwóch Kropek marzyłam o linii dwukropkowych produktów, a w nich m.in. o połączeniu planera i notatnika. Jak dotąd, nie znalazłam takiego, dlatego postanowiłam, że taki produkt stworzę sobie sama.

Po trzecie. To najważniejsza kwestia. Pisanie, planowanie (pod warunkiem, że w dostosowaniu do Twojego stylu pracy i osobowości), przestrzeń na myśli, minimalizm oraz uważność (tu i teraz) są niezbędnymi elementami do odkrycia mocnych stron. A ja nie byłabym sobą, gdybym nie uwzględniła tego w planero-notatniku;)

Pisanie – uwalnia głowę.
Planowanie – uwalnia czas.
Przestrzeń – uwalnia myśli i emocje.
Minimalizm – tworzy miejsce dla tego, co nowe, ułatwia decyzje i wybory.
Uważność – kieruje energię na tu i teraz, ułatwia działanie.

Połączyłam te pięć składników, aby umieścić myśli, notatki i plany w spójnej strukturze i ułatwić pracę sobie oraz wszystkim, którym bliski jest taki koncept.

Co wymyśliłam?

Z myślą o przestrzeni, spokoju i uważności połączyłam w jedno minimalistyczny planer, notatnik, dziennik oraz myśli prezentowane na łamach strony Dwie Kropki.

Planer składa się z dwóch części:

Cześć I – przestrzeń na 12 tygodni lub 84 dni albo 3 miesiące planowania i realizowania zadań na wybrany przez Ciebie dzień.

Karty na dzień to strona z miejscem do zapisania daty, trzech priorytetowych zadań dnia, zadań dodatkowych oraz druga strona przeznaczona na notatki.

Cześć II – miejsce na pomysły bez czasu i przestrzeni – czyli do zrobienia nie wiadomo kiedy. Strony na których zapisujesz pomysły, luźne myśli lub cokolwiek innego. Możesz wrócić do nich w momencie, kiedy zamysł dojrzeje i znajdziesz na niego przestrzeń i czas. Ta część służy temu, aby wyrzucić myśli z głowy, zrobić przestrzeń na weryfikację pomysłów i działanie.

Planer nie zawiera kalendarza ani plansz do miesięcznego i tygodniowego planowania. To celowy zabieg zrealizowany po to, aby pomóc sobie i Tobie skupić uwagę na jednym dniu. Na tu i teraz. Jednak jest pomyślany tak, że nie wyklucza planowania z wyprzedzeniem – możesz zapisywać zadania na następne dni na kolejnych kartach.

 

Dlaczego taka forma?

 • Dużo piszę. To w pisaniu, kiedy zadanie nie dotyczy zajęć rutynowych, odnajduję cel, kolejny krok, odkrywam, jak coś zrobić. I z tego powodu potrzebowałam połączenia planera i notatnika, w którym będę mieć sporo miejsca na luźne zapisywanie myśli. Ta przestrzeń na pisanie jest jeszcze z jednego ważnego powodu. Pisanie to jedna z form na odkrywanie swoich mocnych stron. Wyrzucanie myśli, porządkuje przestrzeń w  głowie i robi ją dla tego, co nowe.
 • Chciałam mieć notatki, plany i zadania w jednym miejscu. To oszczędza energię i czas.
 • Potrzebowałam miejsca, w którym będę mogła zapisywać pomysły nieokreślone w czasie i przestrzeni, które planami nie są, ale mogą się nimi stać, kiedy już je obmyślę, dojdę z nimi do ładu, a one dojrzeją.
 • Chciałam mieć planer, który będzie przejrzysty i minimalistyczny. Miałam planery, w których wnętrzu byłam zakochana, ale zawsze kończyło się tym, że różne bajery rozpraszały moją uwagę. Lubię mieć wolną głowę – to pomaga uważności i działaniu w rytmie mocnych stron.
 • Mojej kreatywności najbardziej sprzyja brak spiny i presji, działanie w swoim tempie i po swojemu.

Dla kogo jest ten planer?

Zajmując się indywidualizacją, wiem, że ludzi różni styl pracy, działania i planowania. I w tym wypadku myślę, że planer przypadnie do gustu osobom, które:

 • lubią planować i robić rzeczy po swojemu,
 • lubią kontakt ze słowem,
 • lubią pisać,
 • lubią konkrety,
 • lubią luz i brak spiny,
 • potrzebują przestrzeni – sprzyja temu większy format B5 oraz miejsce na notatki,
 • potrzebują miejsca na luźne pomysły i zadania,
 • cenią prostotę i przejrzystą formę,
 • bliski jest im minimalizm oraz idea uważności,
 • lubią estetyczną i ładną oprawę,
 • są kreatywne,
 • nie lubią działać w określonych ramach i schematach,
 • chcą mieć w planerze możliwość robienia wizualnych notatek – rysowania, szkicowania itp.
 • lubią, kiedy mniej znaczy więcej,
 • oraz dla osób, które szukają ciekawego pomysłu na prezent dla bliskiej osoby.

Od kilku osób, które miały już możliwość pracować z planerem, dowiedziałam się, że notuje się w nim i planuje super.;)

Gdzie można go dostać?

Planer dostępny jest w sklepie Dwie Kropki:

Zapraszam ;)

 

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.

Zapisz

Zapisz