jak pokonać stres

Mocne strony a praca z ciałem

Agnieszka Siołek-Cichocka MOCNE STRONY, RÓB TO, CO KOCHASZ, Rozwój, ŻYJ NA WŁASNYCH ZASADACH 16 Comments

Odkrywanie mocnych stron to szeroki temat, który dotyka wielu płaszczyzn. I dziś o jednej z nich. Czyli o nierozerwalnym związku między wykorzystywaniem potencjału a ruchem i pracą z ciałem.

Ruch odgrywał i odgrywa ważną rolę w moim życiu. Po raz pierwszy zainteresowałam się nim w świadomy sposób jako nastolatka. Wtedy odkryłam jogę. Najpierw na potrzeby zrzucania zbędnych kilogramów. Ale szybko zauważyłam, że oprócz efektów w postaci lżejszego ciała, mam również lżejsze myśli i jaśniejszy umysł. I tak joga oraz inne formy pracy z ciałem są ze mną, z mniejszymi bądź większymi przerwami, po dziś dzień.

A teraz, kiedy dochodzę do siebie po stracie i przeżywam żałobę, po raz kolejny przekonałam się, że praca z ciałem w sytuacji wysokiego stresu oraz kryzysu to podstawa. Ruch trzyma w ryzach, poprawia samopoczucie, rozjaśnia myśli, sprzyja samodyscyplinie i działaniu. I paradoksalnie, choć przy ruchu wydatkujemy energię, mamy jej zdecydowanie więcej.

Trudno mieć dobrą relację ze sobą, efektywnie działać i rozwijać się, kiedy obszar pracy z ciałem jest zaniedbany – jesteśmy przepracowani, zmęczeni, zestresowani i pełni niewyrażonych emocji. Trudno robić to, co się lubi i kocha, ponieważ w przemęczeniu, zabieganiu i stresie oraz z nadmiarem myśli i emocji korzystanie ze swoich zasobów jest utrudnione.

Nierozerwalny związek ciała, myśli i potencjału

Nasze zasoby psychiczne są nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem naszego ciała. Te dwa obszary wzajemnie na siebie wpływają. Nasze emocje i myśli wpływają na ciało. Zaś kondycja ciała wpływa na myśli i emocje.

Praca z ciałem pomaga:

 • poczuć swoje ciało i umiejscowione w nim emocje,
 • obniżyć poziom stresu,
 • wyrzucić nagromadzone i zalegające emocje, które bywają blokadą na drodze rozwoju,
 • poukładać myśli,
 • być kreatywnym – badania naukowe udowadniają, że to właśnie ruch, najlepiej różnorodny, sprzyja kreatywnym pomysłom, ja np. właśnie podczas ruchu wpadam często na rozwiązania jakiegoś problemu,
 • poznać siebie,
 • poczuć swoje potrzeby i dotrzeć do nich,
 • oczyścić głowę z nadmiaru myśli i wyklarować je,
 • poprawić samopoczucie, a przez to samoocenę,
 • świadomość ciała sprzyja koncentracji i podejmowaniu decyzji,
 • większa świadomość ciała to większa świadomość siebie i lepszy kontakt ze sobą,
 • ułatwia dostrzeganie pozytywnych i mocnych stron życia.

Korzyści jest oczywiście znacznie więcej, jak choćby poprawa zdrowia i wyglądu, ale dziś chcę się skupić tylko na tym, jak praca z ciałem wpływa na lepszą relację ze sobą i większy wgląd w siebie.

Techniki ruchu i pracy z ciałem w kierunku mocnych stron

Poniżej znajdziecie techniki i sposoby, które znam z własnej praktyk, a jednocześnie takie, które mają swoje podparcie w badaniach naukowych nad stresem i psychosomatyką. Wszystkie są rewelacyjnym sposobem na zapobieganie skutkom złego samopoczucia i działają w tym temacie profilaktycznie.

Nie utożsamiam poniższych form pracy z ciałem z żadnym systemem filozoficzno-religijnym. Dlatego wspominane przeze mnie techniki mogą być stosowane przez każdego, pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich. Ale do rzeczy.

Uważność (mindfulness). Praca z uważnością to nauka bycia tu i teraz. Medytacje i ćwiczenia uważności fokusują nas na teraźniejszości odrywając od przeszłości i myślenia o przyszłości. To metoda, która w dość krótkim czasie pomaga poczuć się lepiej i poznać się lepiej. Dla osób, które chcą spróbować polecam książkę Marka Williamsa „Mindfulness. Trening uważności i ćwiczenia”, z której korzystam. Do książki dołączona jest płyta z nagraniami mp3, które ułatwiają medytacje uważności.

W Pracowni znajdziecie wywiad z Agnieszką Pawłowską, która jest m.in. certyfikowanym trenerem mindfulness. Gorąco zachęcam Was do przeczytania całości. A tutaj fragment o tym, jak mindfulness łączy się z odkrywaniem talentów:

„Gdy jesteśmy uważni na siebie, łatwiej dostrzegamy nawet dyskretne informacje wysyłane nam przez nasz umysł i ciało, a dzięki temu szybciej i trafniej odkrywamy to, co daje nam w życiu poczucie spełnienia. Nie idziemy bowiem wtedy według narzuconego nam przez siebie lub innych schematu, lecz obserwujemy dokładnie co nas uspokaja, co napina, co nas wciąga, a co robimy z poczucia odpowiedzialności, co daje nam radość, a co męczy… Kiedy już znajdziemy swoją drogę, to utrzymując otwarte i świeże spojrzenie mamy znacznie większe szanse na rozwój naszych talentów. (dalszy ciąg)” – Agnieszka Pawłowska

Medytacja. Moja medytacja polega głównie na skupieniu się na oddechu i komunikatach płynących z ciała i obserwacji własnych myśli. To wszystko. O medytacji wspominałam również w artykułach dotyczących ćwiczeń odkrywania mocnych stron. Ucieszyłam się również, kiedy przeczytałam, że medytację, jako formę odkrywania własnego potencjału, poleca Ken Robinson. Ale nie tylko on. Medytacja w badaniach Martina E.P. Seligmana jest jedną ze skuteczniejszych form radzenia sobie ze stresem, strachem i lękiem dnia codziennego, co w efekcie ułatwia wykorzystywanie swoich zasobów i przede wszystkim sprzyja patrzeniu na mocne strony życia.

Relaksacja mięśni Jacobsona. Metoda polega na tym, że po kolei naprężamy, a następnie rozluźniamy wszystkie ważniejsze grupy mięśni całego ciała. Jest wysoce skuteczna zarówno w zapobieganiu skutkom długotrwałego stresu, jak i wtedy, kiedy potrzebujemy chwili relaksu. Ćwiczenia zajmują około 10-15 minut. Samopoczucie po treningu jest super. Ćwiczenia są łatwe i nie zabierają wiele czasu. Regularna praktyka przynosi rezultaty w postaci głębokiego rozluźnienia ciała, wyciszenia umysłu, koncentracji i ogólnej poprawy kondycji psychofizycznej. To również kolejna technika, która ze względu na swoją skuteczność jest rekomendowana przez Martina Seligmana w ramach nauki akceptacji siebie.

Masaż ciała. Stres i niewyrażone emocje kumulują się w mięśniach. Stąd biorą się napięcia, a one z kolei jeszcze bardziej pogarszają psychofizyczny stan. Z masaży korzystam, kiedy potrzebuję bardzo głębokiego relaksu i rozluźnienia oraz przyjemności. Ten rodzaj pracy z ciałem pomaga na każdym poziomie. Emocje uwalniają się z napiętych mięśni, dzięki czemu umysł może się wyciszyć i tym samym ciało odzyskuje równowagę.

Gimnastyka ciała.

 • Pilates. Jest formą gimnastyki, która najbardziej sprzyja redukcji napięć w ciele. W chwili obecnej to moja ulubiona forma ruchu. Metoda wykorzystuje ten sam mechanizm, co relaksacja mięśni Jacobsona – czyli naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni. Dodatkowo pilates czerpie z jogi i baletu, co przy głębokiej pracy z oddechem sprzyja ugruntowaniu ciała – odzyskania poczucia równowagi i pewności siebie.
 • Joga. Wycisza, odpręża i sprzyja wewnętrznej harmonii i osadzeniu się w rzeczywistości.
 • Szybki marsz/bieganie/taniec. Te aktywności ruchowe również sprzyjają twórczemu zmęczeniu.

*Więcej na temat badań, o których tu wspomniałam przeczytacie m.in. w „Co możesz zmienić, a czego nie możesz” Martina E.P. Seligmana. O książce pisałem też tutaj (klik).

Pisząc o pracy z ciałem nie mam na myśli nakładania na barki jeszcze większej ilości zadań poprzez ćwiczenia, tylko zrównoważone podejście, którego celem jest równowaga i spokój i taką postawę chcę promować. A zdrowie i umiar są wtedy, kiedy dbamy o siebie z wyczuciem, według potrzeb i z wyrozumiałością. Zatem nie chodzi o to, aby zabierać się za wszystko i od razu wpisywać w listę zadań dnia, ale o to, aby znaleźć ruch lub pracę z ciałem, które najbardziej pasują do naszych potrzeb i zaplanować na to optymalny dla siebie czas, na początek najlepiej w małych ilościach i dla sprawdzenia, czy jest nam z tym ok. Czasem drobna zmiana w długiej perspektywie czasu, to już wielka zmiana.

Nie chcę też powiedzieć, że ruch to antidotum na wszystko. Nie. Ale jest to niewątpliwie jeden z bardzo ważnych elementów układanki, jaką jest poznawanie siebie.

W czasach, w których ludzie żyją w pośpiechu i wysokim stresie, gdzie tak duża liczba osób zapada na depresję, pamiętaj o tym, że ciało to najlepsze miejsce, w którym możemy się rozwijać, pod warunkiem, że zadbamy o nie, jak o swoje miejsce do życia i pracy. Bo w tym miejscu są Twoje emocje, Twoje myśli i Twój potencjał – czyli Twoje możliwości. Ciało to Twój sprzymierzeniec w odkrywaniu siebie i mocnych stron. Słuchaj go i dbaj o siebie.

Próbowałaś/eś czegoś z wymienionych technik? A może masz inny ulubiony sposób ruchu i pracy z ciałem? Daj znać w komentarzu.

Wszystkiego dobrego,
Agnieszka