mapa marzeń

Mapa marzeń, działanie i mocne strony

Agnieszka Siołek-Cichocka Rozwój, ŻYJ NA WŁASNYCH ZASADACH 9 Comments

Ponad rok temu miałam przyjemność być na warsztatach prowadzonych przez Joannę Bogielczyk w cyklu Kobieta warta Poznania, których tematem przewodnim były marzenia, a dokładnie tworzenie mapy marzeń. Niby temat znoszony, jak stare kapcie i powszedni, jak chleb, a jednak… wiele osób nie realizuje własnych marzeń.  Z obawy, że się nie spełnią, a może z obawy, że się spełnią? W każdym razie z noworocznych postanowień wychodzą często nici. Więc po co zawracać sobie tym głowę po raz kolejny? Ale ja wbrew złym prognozom tych, którym marzenia się nie spełniają, wierzę w realizację marzeń, ponieważ je spełniam. I do tego zachęcam dziś Ciebie.

Jak przybliżyć się do realizacji marzeń i planów?

Mapa marzeń

Mapa marzeń, którą po raz pierwszy miałam okazję wykonać na warsztatach, jest świetną metodą na ich twórczą wizualizację. Kilka godzin wycinania zdjęć z gazet i przyklejania na kartkę, skupiło moją uwagę na celu oraz stworzyło okazję do wyłapania detali. Ze zdjęć wydobyłam kolory, nastrój, kontekst i charakter sytuacji. Dokładnie na tej samej zasadzie, jak przy pisaniu, o czym przeczytasz w Jak odkryć swoje mocne strony?- cz.III. Poza tym to świetny sposób na relaks, spędzenie czasu z bliskimi osobami oraz lepsze poznanie siebie i swoich potrzeb. Potrzeba tylko kolorowych gazet, nożyczek, kleju, dużej kartki i chęci!

*Na grafice rozmieściłam obszary, które najczęściej wykleja się na mapie marzeń. Można się zasugerować, można zrobić po swojemu.

Zrób album z marzeniami

Album z marzeniami to kolejny ciekawy sposób na twórcze ujarzmienie własnych marzeń i planów. Polega na założeniu specjalnego albumu/zeszytu, w którym na każdej stronie zapisujemy swoje marzenie/plan z wyznaczoną datą jego realizacji. Pod każdym podpisem przyklejamy wycięte z gazet zdjęcia/obrazki, które przypominają cel lub stanowią jego symbol. Istotne jest to, aby do albumu powracać regularnie i w ten sposób przypominać sobie o naszych celach i planach.

Czy to wystarczy?

Mapa marzeń i album to tylko narzędzia, które służą do precyzowania wizji. Ale właśnie dzięki temu pośrednio przybliżają nas do jej realizacji. Częste powracanie do nich powoduje, że myślimy o naszych planach. Myślenie zaś koncentruje uwagę na sytuacjach, rzeczach, które mają związek z naszymi marzeniami. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo, że w lawinie codziennych zdarzeń zauważymy i wykorzystamy te, które przybliżą nas do celu oraz podejmiemy działanie. I właśnie… Działanie!

Można tworzyć mapy marzeń i inne cuda na kiju, ale bez działania na nic się to zda. Osobiście nie wierzę w moc wizualizacji, która zrobi za nas wszystko. To tak nie działa. Pośrednio, owszem, fajnie się takimi technikami podpierać, jeśli komuś pasują, ale nie zapominajmy, że realizacja planów zależy głównie od tego, co robimy i czego nie robimy w kierunku zmian. A jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej o pozytywnej sile działania, zerknij do mojego artykułu „8 powodów by zacząć działać”.

Bo marzenia spełniają się wtedy, kiedy:
 • są adekwatne i realne do osiągnięcia,
 • robisz coś w kierunku ich realizacji,
 • próbujesz pomimo błędów i chwilowych niepowodzeń,
 • wizualizujesz proces dochodzenia do celu,
 • powracasz do nich,
 • mówisz o nich innym osobom,
 • zapisujesz je,
 • określasz realną datę ich realizacji,
 • wyznaczasz sobie mniejsze kroki, które przybliżają cię do celu,
 • zarządzasz swoim czasem, po to, aby mieć go na realizację planów,
 • weryfikujesz je i sprawdzasz, czy nadal są aktualne i czy to, co robisz przybliża cię do celu.
Fundament z mocnych stron

Spełnianie własnych marzeń ma bardzo silny związek z zasobami, które mamy i których nam brakuje. Najczęściej to świadomość naszych silnych stron, akceptacja lub rozwijanie słabych oraz pasja działania sprawiają, że robimy krok w kierunku realizacji marzeń, nawet wtedy, gdy obawiamy się skutków. Ponieważ kiedy znasz swoje mocne strony:

 • precyzyjniej określasz swoje plany,
 • masz większą odwagę, aby je realizować,
 • większe poczucie własnej wartości wpływa na to, że częściej sięgasz po to, czego chcesz,
 • a jeszcze więcej znajdziesz tutaj – KLIK.

Więc zachęcam Cię do odnalezienia swoich silnych stron. Może to dobre postanowienie na ten rok?

Spełniasz swoje marzenia? Co Ci w tym pomaga?

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie mama, żona i książkowy mol.