książki o rozwoju osobistym

Rozwojowa biblioteczka – książki warte polecenia Cz. II

Agnieszka Siołek-Cichocka KSIĄŻKA 2 Comments

W cyklu Rozwojowej Biblioteczki polecam książki, które, moim zdaniem, są warte polecenia. Książki, które coś mi dały, zostawiły po sobie ślad i wpłynęły pozytywnie na mój sposób myślenia i rozwój osobisty. Dziś zapraszam do części drugiej.


„Asertywność w ćwiczeniach” Aleksandra Hulewska

asertywność w ćwiczeniach

Wielokrotnie poruszam temat asertywności, ponieważ uważam, że asertywność jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu. Znajomość swoich granic to znajomość siebie. A wyrażanie swoich potrzeb, mówienie „tak” i odmawianie to jeden z fundamentów do wykorzystywania swoich mocnych stron. Niezwykle trudno wykorzystywać swój potencjał, kiedy nie respektuje się swojego wewnętrznego głosu i własnych praw lub praw innych osób.

Podczas lektury możecie przyjrzeć się swojej asertywności poprzez ćwiczenia i udoskonalanie umiejętności wdrażając plan treningowy. Ogromny plus za konkretność. Znajdziecie tu same istotne fakty i usystematyzowaną wiedzę do zastosowania w życiu codziennym. Konstrukcja książki umożliwia śledzenia swoich postępów.

Wprawdzie nadal jestem zdania, że książka nie zastąpi treningu w grupie i praktyki w życiu, ale muszę przyznać, że „Asertywność w ćwiczeniach” to jedna z lepszych pozycji, od której warto zacząć. Nic dziwnego. Książkę napisała Aleksandra Hulewska – doktor psychologii, psychoterapeutka i trenerka – osoba, która zna się na rzeczy.

Polecam wszystkim, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z asertywnością. Warto.

Książkę znajdziesz m.in. tutaj: (klik)

„Model biznesowy Ty” T. Clark, A. Osterwalder, Y. Pigneur

model biznesowy ty

Książkę polecam wszystkim, którzy myślą o zmianach w życiu zawodowym. W szczególności tym, którzy zastanawiają się nad własną firmą lub posiadają ją i chcą udoskonalić strategię biznesową.

Oprócz przepięknej oprawy książki (jest w niej mnóstwo kolorowych zdjęć, grafik i wykresów) największym autem jest jej praktyczny wymiar. Z najdziecie w niej solidną porcję ćwiczeń do wykonania i stworzenia własnego modelu biznesowego.

„Model biznesowy TY” zdobył moje serce holistycznym podejściem do zmiany pracy i tworzenia strategii biznesowej. Model ujmuje wielowątkowość i mnogość obszarów, które musi uwzględnić przedsiębiorca i osoba szukająca swojego miejsca w życiu zawodowym. I, co w mojej opinii niezwykle ważne, kładzie nacisk na przygotowanie i obmyślenie strategii. W związku z tym, że sama zamieniłam etat na własną firmę, wiem, jak ważny jest plan i strategia, które chronią przed rozczarowującymi i nieodwracalnymi skutkami braku przygotowania.

Zanim rzucisz się na głęboką wodę i zaczniesz szukać na oślep, sięgnij m.in. po tę książkę i zaplanuj strategię na swoją miarę. Polecam.

Książkę znajdziesz tutaj (klik). Niestety w chwili obecnej dostępna jest tylko w formie ebooka, co ze względu na kolorowe grafiki i dodatki, nie jest najlepszym rozwiązaniem dla tej książki.

„Piękny styl” Steven Pinker

piękny styl

Ogromną wagę przywiązuję do słów. Do ich znaczenia i tego, jakimi słowami operujemy na co dzień. Jestem zdania, że wypowiadane słowa mają wpływ na nasze życie. Większy niż może się wydawać.

Słowa niszczą. Słowa ranią. Słowa rozweselają. Słowa pobudzają wyobraźnię. Słowa krzepią. Słowa budują. Mogą sprawić, że pokochamy. Mogą sprawić, że znienawidzimy. I wreszcie, słowa zmieniają bieg historii – naszej i świata. Bo przecież pod wpływem usłyszanych lub przeczytanych słów podejmujemy niejedną decyzję, która ten bieg zmienia.

Słowa nas programują.

I o tym jest m.in. „Piękny styl”. O znaczeniu słowa w naszym życiu. Steven Pinker, jak przystało na kognitywistę, snuje opowieść dotykając różnorodnych dziedzin, co czyni lekturę niemal filozoficznym przewodnikiem po naszej wielowymiarowej rzeczywistości. Rzeczywistości, która, jak dowodzi w „Pięknym stylu”, zbudowana jest ze słów.

Ale oprócz psychologicznych, socjologicznych i filozoficznych rozważań, znajdziecie tu również, a może przede wszystkim (zależy kto czego szuka;)) doskonały poradnik o tym, jak pisać, aby pisać dobrze i władać słowem w sposób, który nie wyrządza krzywdy ludziom ani światu.

Polecam nie tylko tym, którzy chcą pięknie pisać, ale wszystkim, którzy chcą pięknie, uważnie i odpowiedzialnie żyć.

Książkę znajdziesz m.in. tutaj: (klik)

„Twarze polskie biznesu. Rozmowy na kawie” Joanna Rubin

Twarze polskiego biznesu

Niezwykle ciekawią mnie ludzie i ich historie. W szczególności lubię „podpatrywać” tych, którzy udowadniają, że można żyć na własnych zasadach i robić w życiu to, co się kocha. Do takiej grupy należą m.in. liderzy klasy A, z którymi Joanna Rubin, prowadząca bloga Na Kawie, regularnie przeprowadza wywiady. Zapis części z nich przeczytasz w „Twarzach polskiego biznesu. Rozmowy na kawie”.

Joanna Rubin zaprosiła do rozmowy przy kawie:
– dr Irenę Eris,
– Teresę Mokrysz,
– Solange Olszewską,
– Joanną Klimas,
– Piotra Voelkela,
– Wojciecha Kruka,
– Rafała Brzoskę,
– prof. Andrzeja Blikle,
– Michała Czekalskiego,
– Łukasza Olek.

To fascynująca lektura o życiu, sile woli i spełnianiu marzeń podana bez lukru i w oprawie wartości takich jak rozwój, jakość i pasja. Choć każda historia wielkiej marki i sukcesu jest inna, wszystkim nieustannie towarzyszą te same przeszkody. Strach, popełnianie błędów, naprzemienne upadanie i wstawanie. Ale jest coś jeszcze. Wytrwałość i konsekwencja, które nie poddają się przeszkodom.

Mam w tej książce swój ulubiony wywiad – z dr Ireną Eris. Podziwiam tę kobietę – jest jedną z moich największych inspiracji.

Ponadto książka jest przepięknie wydana. Każdy wywiad opatrzony jest ilustracjami oraz mapą myśli będącą esencją wywiadu. Lekturę pochłonęłam z wielką przyjemnością.

Książkę znajdziesz m.in. tutaj: (klik)


A jaką książkę Ty polecisz? Czekam na Twój komentarz;)

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem i logopedą, pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Szkolę się na psychoterapeutę w nurcie Gestalt. Mieszkam w Poznaniu. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz