mocne strony

Nie jesteś dla wszystkich

In Psychologia i rozwój by Agnieszka Siołek-CichockaLeave a Comment

Kiedy odkryłam swoje mocne strony, okazało się, że każda z nich ma swój cień. Mało tego, odkryłam również, że moje predyspozycje to zaledwie kilka procent, reszta to moje „słabości”, coś do czego się zwyczajnie nie nadaję. Zatem, jaki jest sens w odkrywaniu mocnych stron, skoro przy okazji dowiedziałam się, że jestem w czymś do niczego? Ano bardzo duży. Wbrew pozorom słupek mojego poczucia własnej wartości zamiast spadać, poszedł do góry.

Zanim przejdę do sedna, chcę rozwiać jeden mit. Odkrycie swoich mocnych stron nie ma nic wspólnego z poniższymi stwierdzeniami:

a) Jestem dobra we wszystkim.
b) Jestem utalentowana, więc nie muszę w tych obszarach nawet kiwać placem.
c) Jestem najlepsza i nie mam sobie równych.
d) Od tej chwili wszystko będzie mi wychodzić.

Kto tak uważa, bardzo łatwo się zawiedzie. Bo:

Odkrycie mocnych stron służy akceptowaniu swoich słabych stron oraz temu, aby umieć wstawiać swoje predyspozycje w odpowiedni kontekst i nauczyć się odróżniać, który z nich jest kontekstem wspierającym, a który niszczącym.

Dlatego bardzo mi zależy, abyś miała świadomość, że Twoje mocne strony:

 • mogą być uznane za słabe/niepożądane, kiedy wykluczają się z mocnymi stronami innych osób,
 • mogą zostać niedostrzeżone, ponieważ ujawniasz je w niewłaściwych warunkach i środowisku,
 • mogą działać na twoją niekorzyść, kiedy źle nimi zarządzasz,
 • mogą być uznane za wady, kiedy stoją w opozycji do wartości innych osób, jednak to nie znaczy, że nimi są!

Pisałam o tym również w: „Zobacz swoje mocne strony z innej strony”.

Pomimo tego, że twoja mocna strona jest predyspozycją stałą, nieustannie podlega interpretacji przez pryzmat czyichś wartości i interesów. To znaczy, że inni postrzegają ją zmiennie. Dlatego na swoje cechy charakteru i umiejętności zawsze patrz przez pryzmat swoich wartości, a nie wartości innych osób. W innym wypadku będziesz doznawać ciągłej huśtawki i niepewności, a twoje poczucie własnej wartości będzie spadać w dół.

Dwie strony jednego medalu

Niezwykle rzadko zdarza się, aby jakaś cecha była w 100% pozytywna lub wyłączenie negatywna. To jak jest zinterpretowana, zależy od kontekstu i od tego, kto jest odbiorcą naszego zachowania.

Oczywiście są zachowania z gruntu złe, które nie podlegają wartościowaniu. Natomiast pisząc o cieniach mocnych stron, chcę cię wyczulić na to, że to od warunków, wartości i kontekstów w których przebywasz zależy to, czy spełniasz się i realizujesz, czy tkwisz w martwym punkcie. A przez to chcę ci powiedzieć, że masz bardzo duży wpływ na to wszystko. Więc możesz tym obszarem zarządzać.

Ostatnio u Ani z Autentycznego Copywritingu znalazłam taką oto myśl: „Tacy, jacy jesteśmy, nie jesteśmy dla wszystkich.” To krótkie zdanie świetnie oddaje ideę odkrywania mocnych stron. Ponieważ one również nie są dla wszystkich i do wszystkiego. A to, co cię wyróżnia i czyni wyjątkowym, może budzić w niektórych niechęć i dezaprobatę. Ale to właśnie z tego powodu warto włożyć wysiłek w to, aby poznać siebie. Po to abyś wiedziała, w jakim środowisku i w jakich warunkach rozkwitasz, a w jakich marnotrawisz swoją energię, potencjał i czas. Bo świetnie już wiesz, że nie dogodzisz wszystkim.

Gdzie lokujesz swoje mocne strony?

Nazbyt często nie wierzmy w siebie, ponieważ środowisko, w którym przebywamy zwalcza/neguje nasze mocne strony, uznaje je za niepożądane lub nie stwarza nam warunków by w jakikolwiek sposób je odkryć. Często ma to miejsce w środowisku, w którym:

 • istnieje duża rywalizacja i konkurencyjność,
 • przykłada się wagę do innych wartości i priorytetów,
 • praca/wymaganie/oczekiwanie opiera się na umiejętnościach, które nie wchodzą w zakres twoich mocnych stron,
 • istnieje odgórnie narzucony szablon norm i postępowania, sztywny szkielet procedur od którego nie ma odstępstw,
 • warunki pracy nie są zgodne z twoim potencjałem.

Co możesz w takim wypadku zrobić?

 1. Odkryj swoje wartości – „Siła wartości”
 2. Odkryj warunki pracy, które cię rozwijają – „Warunki pracy a twój potencjał”
 3. Odkryj swoje mocne strony – „Jak odkryć swoje mocne strony?”
 4. Porównaj i oceń swoje wartości, warunki i mocne strony w kontekście swojej pracy i życia osobistego. Na ile je realizujesz?

Z mojego doświadczenia z pracy z osobami, które chcę odkryć swoje mocne strony i zmienić zawodową drogę, a także z własnej zawodowej zmiany, wiem, że taka konfrontacja i odkrycie powyższych czynników jest zawsze sporym szokiem, ale i momentem, który pozytywnie wywraca życie do góry nogami. Wiele osób nie zna swoich mocnych stron, własnych wartości ani warunków pracy, które je rozwijają. Z tego powodu dokonują w życiu wyborów, które im nie służą i są prostą drogą do wypalenia osobistego, zawodowego i utraty energii. Jednak nigdy nie jest za późno i zawsze można coś z tym zrobić!

Ja również dość długo pracowałam w miejscu, które mnie nie rozwijało, nie znałam swoich mocnych stron i własnych wartości. Z tego powodu wiecznie pakowałam się w te same zawodowe historie, które jedynie wysysały moją energię i powodowały frustrację. Dopiero odkrycie sprzyjających mi kontekstów (moich mocnych i słabych stron, wartości i warunków pracy) sprawiło, że przeorganizowałam swoje zawodowe życie i dziś sprawia mi ono wielką satysfakcję.

Dlatego zachęcam cię do spojrzenia na swoje mocne strony z innej strony, a przede wszystkim do podjęcia decyzji o ich odkryciu. Co Ty na to?

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem, specjalistą terapii pedagogicznej i logopedą. Szkolę się na psychoterapeutę w nurcie Gestalt. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Pasjonuje mnie psychologia głębi, praca z metaforą i ciałem w procesie psychoterapii.