jak odnaleźć zawodową pasję

Jak odnaleźć zawodową pasję? – #5 Siła wartości

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ, Rozwój 10 Comments

Opowiem Ci o najważniejszym czynniku, który stoi za naszymi wyborami i działaniami. O czymś, co jest motorem napędowym i podstawą motywacji.  U ich źródła leżą największe sukcesy. Są podstawą udanego biznesu, świadomego budowania marki oraz życia w zgodzie ze sobą. Sercem dobrego projektu zawodowej zmiany. Są drogowskazem do wyboru właściwej pracy. O czym mowa? O wartościach.

Wewnętrzny kierunkowskaz

Wartości to kryterium wyboru, jakim kierujesz się lub chcesz kierować się w życiu. Wypływają z serca i głębokiego wewnętrznego przekonania o ich słuszności. Wpływają na nasze potrzeby. Dlatego nadają życiu sens i sprawiają, że pewne czynności/rzeczy nabierają znaczenia, a inne je tracą. Wartości są podstawą naszych działań. Szkopuł tkwi jedynie w tym, by w życiu realizować własne wartości a nie cudze, a żeby to zrobić, trzeba je znać.

Moimi wartościami są m.in. niezależność, indywidualizacja, rozwój, jakość, twórczość i piękno. To na ich podstawie dopasowałam do siebie pracę, która jest z nimi zgodna i dzięki, której je realizuję.

We wcześniejszych pracach nie realizowałam swoich wartości. Z tego powodu dość szybko odczuwałam zniechęcenie oraz spadek motywacji. Zawsze coś mi nie grało, ciągle coś mnie w boku uwierało i nie widziałam sensu w tym, co robię. Działo się tak, ponieważ nie znałam swoich wartości i warunków, które mnie rozwijają. Zamiast tego, wiedziałam świetnie, co mi nie pasuje, ale nie wiedziałam, co mi pasuje. To m.in. dlatego wybierałam zajęcia i prace, w których realizowałam obce sobie wizje, takie, które mnie nie rozwijały. Bo kiedy nie znasz swoich wartości, wzrasta prawdopodobieństwo, że będziesz realizować wartości innych osób.

Powrót do źródła

W procesie wychowania, socjalizacji i innej maści wpływów, tracimy ostry zarys tego, co dla nas ważne i tego, co nam w duszy gra. Nasiąkamy wartościami i przekonaniami innych osób. W ten sposób zapominamy, jaki kierunek pokazuje nasz wewnętrzny drogowskaz i na jakie wartości wskazuje. Dlatego tak ważne jest, aby bezustannie poznawać siebie i odkopywać to, co pokryła gruba warstwa kurzu. Często to żmudny i trudny proces, ale wart zachodu.

Uwieranie w zawodowym bucie to pierwszy sygnał, że twoje wartości nie są w pełni realizowane. Co wtedy zrobić? Słyszałeś kiedyś coachingowe pytanie: „Po co to robisz?” lub „Dlaczego to robisz?”. To właśnie one odkrywają nasze wartości. Zadaj je sobie za każdym razem, kiedy myślisz o zmianie pracy, kiedy masz pomysł na biznes, kiedy chodzi ci po głowie nowy pomysł do zrealizowania. Oraz wtedy, kiedy zbyt długo zasiedzisz się w obecnej pracy. Te dwa proste pytania to łopaty do odgarniania gruzu ze strychu twoich wartości. Służą do tego, aby oddzielić to, co twoje od tego, co cudze.

10 powodów by poznać swoje wartości

1. Poznanie swoich wartości to obowiązkowy warunek, kiedy myślisz o zmianie pracy.

2. Znajomość swoich wartości zapobiega zawodowym i osobistym pomyłkom.

3. Dzięki nim czujesz sens i spełnienie.

4. Wzrasta twoja motywacja.

5. Wartości są fundamentem do projektowania kolejnych elementów dobrze funkcjonującego biznesu i pracy z pasją.

6. Wartości są podstawą marki osobistej.

7. Znajomość własnych wartości sprawia, że znika konkurencja.

8. Twoje wartości są Twoją największą siłą.

9. Wartości są twoją najlepszą reklamą i wizytówką.

10. Wartości są podstawą do zbudowania autentycznego i spójnego wizerunku.

Z wartościami jest tak samo, jak z mocnymi stronami – każdy ma swoje. Oznacza to, że twoje wartości mogą diametralnie różnić się od wartości innych osób i wzajemnie się wykluczać. Nie ma lepszych i gorszych wartości, każda jest dobra, kiedy jest spójna z tobą. Dlatego tak ważne jest poznanie i odkrycie swoich. Umożliwia to zmianę perspektywy i umiejscowienia się w odpowiednich i sprzyjających nam kontekstach i sytuacjach np. poprzez zmianę pracy.

A jakie są Twoje wartości?

 

About the Author

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem i logopedą, pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Szkolę się na psychoterapeutę w nurcie Gestalt. Mieszkam w Poznaniu. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.