jak zacząć działać

Jak odnaleźć zawodową pasję? – #3 Siła działania

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ, Rozwój 6 Comments

Przekonałam się na własnej skórze, że najważniejsze w odkrywaniu zawodowej pasji jest DZIAŁANIE. W jakąkolwiek stronę, w jakikolwiek sposób, z błędami, po omacku i niepoprawnie, ale działanie i robienie małych kroków do przodu. Tylko, jak zacząć działać, jeśli nie wiesz, co chcesz robić? No właśnie! To jedna z pułapek myślenia, która powstrzymuje cię przed realizacją pomysłów.

Działanie to sprzymierzeniec każdego biznesu, ponieważ:

  NISZCZY PERFEKCJONIZM

Perfekcjonizm stanowi poważną przeszkodę na drodze do realizacji marzeń. Podsuwa do głowy najgorsze z możliwych scenariuszy, co sprawia, że nie zabierasz się za działanie. W obawie, że wydasz się śmieszny, że znajomi cię skrytykują i co pomyślą o tobie inni? Obawa przed krytyką to jeden z najczęstszych powodów zaniechania własnych działań. Tymczasem DZIAŁANIE udowadnia, że lęki są pesymistyczną projekcją naszych myśli. I niczym ponad to. Kiedy zaczynasz działać okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

CZĘŚCIEJ WYCHODZISZ POZA STREFĘ KOMFORTU

Pierwszy raz jest najgorszy i budzi największy strach. Ale z każdym kolejnym krokiem lęk jest coraz mniejszy, a ty czujesz się pewniej. Działanie pozwala oswoić strach i zaakceptować go, jako jeden z elementów całej układanki. Działanie możesz rozpocząć od małych kroczków – nie musisz od razu skakać na głęboką wodę. Gdy któregoś dnia obejrzysz się za siebie, okaże się, że dzięki tym małym krokom, przeszedłeś niezły dystans.

  ZAWĘŻA CEL

Masz różne pomysły? Nie jesteś pewien czego tak naprawdę chcesz? Wahasz się i zastanawiasz? A może to? A może tamto? Zacznij działać! Rozpocznij chociaż jedną z rzeczy, o której myślisz. Po to, aby zweryfikować, czy są dla ciebie. Jeśli okaże się, że nie, to świetnie! Masz mniej opcji do wyboru. Ja miewam tak często. Rozpoczynam coś, a potem odrzucam, bo niewypał, bo nie tak to sobie wyobraziłam. W ten sposób dochodzę do sedna.

  WYKLUCZA ZŁE OPCJE

Rozpoczynanie pomysłów, które chodzą nam po głowie ma tę zaletę, że w praktyce możesz sprawdzić w czym jesteś dobry, a co ci nie idzie. Często jest tak, że twoje wizje w rzeczywistości okazują się czymś innym, niż sobie wyobraziłeś. Nie ma w tym nic złego. Jeśli okaże się, że twój pomysł się nie sprawdza, odrzuć go i pozwól sobie na zmianę. Wbrew pozorom nie jest to strata czasu. Wiedza, że jakieś zajęcie nie jest dla ciebie, to cenna informacja, która wyklucza niewłaściwe opcje. To pozbycie się balastu zalegającego stosami w twojej głowie. Wyrzuć go z siebie, a zrobisz miejsce dla tego co nowe i świeże.

  WERYFIKUJE RZECZYWISTOŚĆ

Zastanawianie się nad opcjami to gdybanie, które pozostawia cię w sferze marzeń. Aby rozpocząć coś, nie potrzeba pewności, że projekt jest dobry. Z resztą, myśląc o nim całe dnie, nigdy się tego nie dowiesz. Rozpoczynaj, kiedy nie masz pewności, gdy twój plan nie jest skończony i dopracowany w każdym calu. Dlaczego? Bo działanie i tak zweryfikuje twój plan oraz zmieni jego kształt. Nie ma co czekać na plan doskonały, bo doskonalenie odbywa się w działaniu. Jeżeli chcesz sprawdzić siłę rażenia własnych planów – wciel je w życie.

  WPADASZ NA NOWE POMYSŁY

Pamiętam moment, kiedy umieściłam na blogu pierwszy post. Poza tym było tu pusto i głucho. Po stronach hulał wiatr. Wtedy jeszcze nie przypuszczałam, że pisząc kolejne artykuły będę wpadać na coraz to nowe pomysły i projekty. Pisanie ma w sobie coś magicznego, bo to właśnie podczas pisania powstaje 90% moich wszystkich projektów. A więc działanie napędza działanie. Pozwala też na to, aby przewidzieć i zaplanować następny krok.

  ROBISZ POSTĘPY

Działanie to sprawdzanie siebie w różnych, często nowych sytuacjach i podejmowanie prób. A z tym bywa różnie. Raz ci coś wyjdzie, innym razem nie. Jedne pomysły wydadzą się dobre, pozostałe kompletnie nie dla ciebie. Ale pamiętaj, że poszukiwanie oraz błędy są wpisane w ROZWÓJ. Bez błędów nie zrobisz postępów. To naturalne, że robiąc coś po raz pierwszy, mylisz się i potykasz. Nawet najlepsi kiedyś tak zaczynali.

  WZRASTA POCZUCIE TWOJEJ WARTOŚCI

To w działaniu przekonujesz się o swoich możliwościach. Nie w myśleniu i zastanawianiu się. Tylko w DZIAŁANIU. Tym samym udowadniasz sobie, na co cię stać i w czym jesteś dobry. I nawet jeśli nie stanie się tak od razu, to nieistotne. Jeśli będziesz konsekwentny, postępy, prędzej czy później, będą zauważalne, a twoje poczucie wartości wzrośnie. Pokonywanie własnych ograniczeń, wychodzenie poza strefę komfortu oraz oswajanie się ze strachem to powód do wielkiej dumy i solidny fundament dla większej pewności siebie. Dlatego sprawdzaj się w działaniu. Warto!

Często nie podejmujemy działania, bo boimy się śmieszności, porażki, braku aprobaty innych. Tylko co zyskujemy nie robiąc NIC? Po której stronie bilans strat jest większy – po stronie działania czy bezczynności? Gdzie możesz zyskać więcej?

 

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem i logopedą, pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Szkolę się na psychoterapeutę w nurcie Gestalt. Mieszkam w Poznaniu. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.