Jak odnaleźć zawodową pasję? – #2 książki

Agnieszka Siołek-Cichocka KSIĄŻKA, PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ, Rozwój 4 Comments

W artykule o przygotowaniach do zawodowej zmiany („Jak odnaleźć zawodową pasję?”) wspomniałam o dużej roli książek w procesie poszukiwań pomysłu na siebie. I dziś właśnie o tym. O mojej magicznej liście „lektur”, która pomogła mi w wyklarowaniu wizji. Lista jest krótka, ale niesamowicie esencjonalna. I jestem przekonana, że i tobie przyniesie coś dobrego, tak, jak przyniosła mnie. Zatem zapraszam do sięgania po inspirację.

droga-artysty-jak-wyzwolic-w-sobie-tworce-b-iext23602858Julia Cameron „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę”

„Droga artysty” to kilkumiesięczny kurs nawracania się na twórczą drogę. I niech nie zmyli cię tytuł. W definicji Julii Cameron twórcą i artystą jest KAŻDY, bo każdy z nas coś tworzy, w takiej czy innej formie. Ta książka jest dla ciebie, jeśli masz wewnętrzne blokady, czujesz strach i masz opory przed podjęciem działania lub realizacją własnych marzeń – czymkolwiek one są. Największą zaletą książki jest jej praktyczna strona – czyli ćwiczenia. A jest ich naprawdę sporo, co oznacza, że cały proces wymaga czasu i cierpliwości. Ale naprawdę warto przez tę drogę przejść. Ja dzięki książce zaczęłam pisać tzw. poranne strony (jedno z głównych narzędzi do twórczego nawrócenia). Pomogły mi się rozpisać, przełamać blokadę, uporządkować myśli w głowie i co ważne – w ten sposób powstają wszystkie moje pomysły. Zatem jak zmaterializować marzenia? Sięgając m.in. po tę pozycję.

jakiego-koloru-jest-twoj-spadochron-b-iext6249026Richard N. Bolles „Jakiego koloru jest twój spadochron?”

Jeśli planujesz zmianę pracy i szukasz pomysłu na siebie, koniecznie przeczytaj tę książkę. Co znajdziesz w środku? Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autor serwuje ciekawe wskazówki a propos szukania pracy wraz z przeglądem najczęściej popełnianych błędów. Trochę irytuje styl amerykańskiego poradnika, co odrywa niektóre treści od polskich realiów, ale nie jest to wielki mankament, ponieważ jak na tę ilość rad, każdy odnajdzie w niej swoją inspirację. I druga część – moja ulubiona – czyli szukanie pomysłu na własną firmę i określanie swoich zawodowych preferencji. To właśnie w niej znajdziesz szereg wartościowych arkuszy i szczegółowych ćwiczeń, które pomogą ci w stworzeniu zawodowej mapy własnych preferencji. Genialne narzędzie do diagnozy własnych zasobów i potrzeb.

sila-kobiecosci-b-iext6169031 Iwona Majewska-Opiełka „Siła kobiecości”

To moja ulubiona książka o zmianie w bardzo kobiecej odsłonie. Iwona Majewska-Opiełka z wielkim wyczuciem i klasą przedstawia różne aspekty kobiecości, począwszy od cielesności, życia osobistego, a kończąc na sferze biznesu. I jak nikt inny potrafi połączyć wszystkie te role w jedną spójną całość. No dobrze. Ale co to ma wspólnego z zawodową zmianą? Ano bardzo wiele, bo to książka o procesie tworzeniu wysokiej jakości życia we wszystkich jego obszarach. Autorka prowadzi czytelnika w rejony, gdzie przenika się świat naszych wartości i nawyków działania. Zadaje pytania, obnaża stereotypy i poddaje w wątpliwość utarte schematy kobiecych sposobów postępowania. W ten sposób pobudza do refleksji i zmiany. To mądre, subtelne i zarazem pełne dojrzałego krytycyzmu spojrzenie na współczesną kobietę, jej pogubienie i uwikłanie w sieć różnorodnych ról. I do tego okraszone sporą dawką ćwiczeń oraz praktycznych porad. Rewelacyjna! Wracam do niej bardzo często.

Przedstawione tu książki to porządna baza pomysłów i inspiracji na drodze do zawodowej zmiany. Kup, przeczytaj i przede wszystkim wykonaj ćwiczenia, które są w nich zawarte, bo to właśnie w nich tkwi siła twórczych zmian. Słowa ulatują i już za chwilę o nich zapominasz. Są, jak barwne motyle, które trudno uchwycić. Więc weź siatkę i je złap, aby zobaczyć je z bliska, zauważyć szczegóły i kolory. Taką siatką są ćwiczenia. Łapią i porządkują myśli. W ten sposób wyciągają na światło dzienne to, co masz najlepszego w sobie. Zatem do dzieła!

A JAKIE TY ZNASZ INSPIRUJĄCE KSIĄŻKI?

Title

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.