Jak odkryć swoje mocne strony

Jak odkryć swoje mocne strony? – cz. IV

Agnieszka Siołek-Cichocka MOCNE STRONY, Rozwój Leave a Comment

W poprzednich częściach „Jak odkryć swoje mocne strony” wspominałam m.in. o takich  elementach, jak działanie, przyzwolenie na zmianę, uważne przyglądanie się sobie czy wychodzenie poza strefę komfortu. Dziś, kończąc cykl, wymieniam kolejne cztery związane z odkrywaniem mocnych stron.

17. Rób ćwiczenia!

Twoje mocne strony nie odnajdą się same. Nie licz również na to, że ktoś inny odkryje je za ciebie, bo nawet jeśli trafisz pod skrzydła doradcy lub coacha, który pomoże ci je dostrzec, ćwiczenia oraz pracę nad sobą i tak będziesz musiał wykonać sam. W odkryciu mocnych stron istotne jest, aby wziąć sprawy w swoje ręce, podjąć decyzję i powiedzieć sobie: „Tak. Chcę odkryć swoje mocne strony i decyduję zrobić coś w tym kierunku” A po tych słowach wziąć głęboki oddech, podwinąć rękawy i zabrać się do roboty! I co Ty na to? Piszesz się? ;)

Ja m.in. właśnie w taki sposób zaczęłam odkrywać swoje mocne strony – zdecydowałam, że je odkryję i zaczęłam działać. Tak się wszystko zaczyna. Zrobiłam to m.in. pisząc (ćw. nr 14) w zeszycie, w którym robiłam rozmaite ćwiczenia, do czego zachęcam i Ciebie.

Ćwiczenia dają tę wartość, że umożliwiają samopoznanie, które jest obowiązkowym warunkiem do tego, aby poznać i określić swoją życiową drogę, a w tym i mocne strony. Zdobyta w ten sposób wiedza przydaje się do określenia kierunku zawodowej drogi, a także do określenia istotnych obszarów w naszym życiu osobistym.

W cyklu poświęconym mocnym stronom zamieściłam wiele ćwiczeń, które możesz wykonać samodzielnie w domu. Masz ochotę odkryć swoje mocne strony? Zapraszam Cię do ich wykonania. Ćwiczenia znajdziesz w poniższych artykułach:

„Jak odkryć swoje mocne strony?- cz.I”
„Jak odkryć swoje mocne strony?- cz.II”
„Jak odkryć swoje mocne strony?- cz.III”

Kiedy sumiennie się do nich przyłożysz, gwarantuję efekty. Jedyne, czego do tego potrzebujesz to czas. Jak go znaleźć? Cenne wskazówki znajdziesz w artykule Oli Budzyńskiej „Jak znaleźć czas na rozwój?”.

 18. Zrób mapę własnych zasobów

Mapa myśli to jedna z moich ulubionych metod pracy z własnymi pomysłami, celami, marzeniami a także mocnymi stronami. Na stworzonej przez siebie mapie możesz przyjrzeć się obszarowi, nad którym pracujesz i ująć go całościowo. W moim zestawie map, znajduje się i taka, która zawiera moje mocne strony i zasoby. I Ty możesz taką mieć. Jak ją wykonać?

ĆWICZENIE: Mapa zasobów

CZEGO POTRZEBUJESZ: czysta kartka (A4 lub większa), długopis, mazaki/kolorowe cienkopisy (moje ulubione do pracy z mapami),

WYKONANIE:

1. Połóż kartkę poziomo przed sobą i zapisz na jej środku: MOJE ZASOBY.

2. A teraz narysuj kilka gałązek odchodzących od głównego hasła.

  • Na pierwszej zapisz: „Umiejętności w obecnej pracy”
  • Na drugiej: „Umiejętności z poprzedniej pracy”
  • Na trzeciej: „Umiejętności w życiu codziennym”
  • Na czwartej: „Umiejętności w życiu osobistym i w relacjach”
  • Na piątej: „Umiejętności, które wykorzystuję w zainteresowaniach/pasjach”
  • Na szóstej: „Mocne strony, które widzą we mnie inni”
  • Na siódmej: „Osiągnięcia zawodowe”

3. Następnie od każdej gałęzi odprowadź gałązki/strzałki/linie (jak wolisz) przy których wypisz swoje umiejętności (stosownie do obszaru).

Może się zdarzyć tak, że część z Twoich umiejętności będzie się pokrywać. Nic nie szkodzi. Podkreśl je. Umiejętności, które się powtarzają są tymi, które w chwil obecnej są najmocniej rozwinięte.

W wykonaniu tego zadania i wyłowieniu Twoich umiejętności pomogą Ci ćwiczenia ćw. nr 4, nr 10 i nr 15 , które zamieściłam w poprzednich artykułach.

4. Co zyskasz dzięki ćwiczeniu? Przekonasz się, jak wiele masz, jak wiele potrafisz, jak dużymi zasobami dysponujesz. Zatem do dzieła!

Jeżeli interesuje Cię zgłębienie tematu robienia map myśli, zapraszam Cię na stronę Katarzyny Żbikowskiej – specjalistki w tym temacie – projectmanagerka.pl. Kasia jest m.in. autorką książki „Mapy myśli w biznesie” oraz świetnego projektu dla kobiet KREATORKA. Zerknijcie koniecznie ;)

19. Umów się na spotkanie z doradcą lub coachem

To jedna z opcji, którą warto wykorzystać, kiedy czujesz blokadę, a odkrycie mocnych stron sprawia ci trudność. Doradca lub coach przeprowadzi cię przez proces i da szybką informację zwrotną. Taka współpraca to jeden ze sposobów inwestowania we własny rozwój. Pozwala na odkrycie swoich wartości i mocnych stron oraz sposobów wykorzystania ich w życiu, co w efekcie podnosi jego jakoś. Pamiętajcie – najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie.

20. Odkryj Warunki pracy, które cię rozwijają

Jedną z przeszkód do odkrycia swoich mocnych stron może być środowisko, w którym przebywasz – zarówno w kontekście prywatnym, jak i zawodowym. Bo co z tego, że znasz swoje mocne strony, skoro nie masz warunków do ich wykorzystania? Mocne strony bledną i gasną bez odpowiedniego kontekstu. Dlatego zachęcam Cię do odkrycia warunków, które współgrają z twoimi mocnymi stronami oraz typem osobowości. Jak to zrobić? Pisałam o tym w artykule „Warunki pracy, a twój potencjał”.

A ponadto

Zapraszam cię do mojego praktycznego kursu on-line „Odkryj swoje MOCNE STRONY”. Już dziś możesz zapisać się na listę osób oczekujących. Osoby z tej listy jako pierwsze będą mogły zapisać się na kurs (ilość uczestników ograniczona) oraz skorzystać z rabatu. Link do zapisu znajdziesz tutaj: Praktyczny kurs on-line: Odkryj swoje MOCNE STRONY lub klikając na obrazek poniżej.

 

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.