Jak odkryć swoje mocne strony

Jak odkryć swoje mocne strony? – cz. II

Agnieszka Siołek-Cichocka MOCNE STRONY, Rozwój 6 Comments

Zapraszam do drugiej części artykułu o odkrywaniu mocnych stron. Znajdziesz w nim kolejną dawkę praktycznych rad oraz ćwiczeń mojego autorstwa, które pomogą ci w ich namierzeniu.

Jak odkryć swoje mocne strony? – ćwiczenia

6. Oddaj ster swojej intuicji

Intuicja jest potężnym narzędziem, które podpowiada w którą iść stronę. Szepcze do ucha i sugeruje. Daje do myślenia. Wzbudza wątpliwości. Wywołuje przeczucia. Mimo tego rzadko jej zawierzamy. Wolimy posłuchać znajomych, rodziny lub odnieść się do autorytetów – „przecież oni wiedzą lepiej”. Czyżby?

Nikt nie zna cię lepiej, niż Ty sam. Intuicja jest wynikiem Twoich myśli, pragnień, marzeń, obaw, wiedzy i doświadczeń, które zgromadziłeś przez lata. Tego, co ci w sercu i duszy gra. To Twój głos.

Kiedy bierzesz go pod uwagę, zaczynasz liczyć się ze sobą i dajesz sobie prawo głosu. Nie innym, tylko sobie. Dlaczego to takie ważne przy odkrywaniu mocnych stron? Ponieważ gdzieś głęboko w środku każdy z nas wie, czego chce i jakie ma zasoby. Wyzwaniem jest usłyszenie własnego głosu w zagłuszającym szumie nabytych przekonań, pragnień i celów, które nie należą do nas, głosów innych osób, które „wiedzą lepiej”.

Ponadto słuchanie intuicji uczy ufania własnym decyzjom, respektowania swoich emocji i uczuć. To z kolei sprzyja większej pewności siebie, która przekłada się na działanie. A działanie na realizację pomysłów i planów.

PRZEMYŚL TO: Dlaczego czasem wolisz posłuchać innych aniżeli siebie?

ODPOWIEDZ NA PYTANIE: Co ci w sercu i duszy gra? Jaka to muzyka? Jaką opowiada historię? Jakie maluje obrazy? Każdy ma swój głos, który nuci jego własną piosenkę. O czym jest Twoja? – zapisz wszystkie odpowiedzi.

7. Popełniaj błędy

Wyobraź sobie małe dziecko, które uczy się chodzić. W jaki sposób to robi? Czy wstaje od razu i rusza do przodu? Najpierw pełza, potem raczkuje. Następnie próbuje swoich sił chwytając się szafeczki, a potem bach! Upada jeden raz i drugi. Wstaje i znowu bum! Kolejna przewrotka. I tak do momentu, aż przyjdzie dzień, kiedy nabierze sił oraz wprawy i pójdzie bez niczyjej pomocy. A teraz przypomnij sobie siebie np. z okresu szkoły czy studiów. Czy istnieje dziedzina, której nauczyłeś się od razu, ot tak? Czy jest coś, co wychodziło ci perfekcyjnie od pierwszego momentu? Bo u mnie nic takiego nie miało miejsca. Wręcz przeciwnie.

Gdyby nie błędy i kolejne próby nie byłoby mnie tu gdzie jestem. Każdy z nas je popełnia. Problem w tym, że wpaja się nam do głowy, że błąd jest czymś złym. Co krok jesteśmy oceniani i rozliczani z tego, co robimy. Od małego wystawia się nam oceny i zakreśla czerwonym długopisem każde małe potknięcie. I tak pojawia się strach przed porażką. A przecież to naturalne, że nauce towarzyszą pomyłki, błędy i potknięcia.

Życie to seria takich lekcji. Grunt to nie zrażać się i zaakceptować błędy, jako normalną i oczywistą część rozwoju. Kiedy prześledzisz biografie osób, które coś w swoim życiu osiągnęły, zauważysz, że każda z nich zaliczyła po drodze serię porażek. Różni je jedynie to, że nigdy się nie poddały.

DO PRZEMYŚLENIA: Wolisz stać w miejscu bojąc się, że coś ci nie wyjdzie? Czy popełniać błędy, ale rozwijać się i robić postępy? Wybór należy do ciebie.

8. Odcinaj ogony

Bywa i tak, że znamy swoje mocne strony, ale… jest tyle zajęć, w których możemy się sprawdzić. Tyle pomysłów do zrealizowania! I jak tu wybrać? No właśnie. Wybór z różnych opcji może być bardziej problematyczny, niż nieznajomość silnych stron. Jednak i na to jest metoda!

Kiedy nie wiesz czym się zajmować – rozpocznij choć jedną z rzeczy o której myślisz. To najlepsza metoda by się przekonać. W ten sposób odcinasz ogony swoim pomysłom, a w głowie robisz  miejsce dla tego, co nowe. To sprzyja zaangażowaniu w nowy projekt/pomysł i wyzwala energię do działania. Więc zmiana jest w tym wypadku jak najbardziej wskazana – klaruje wizję.

Jest też możliwość, aby zaprojektować pracę tak, by wykorzystywać w niej większość swoich mocnych stron. To najlepsza opcja, kiedy chcesz prowadzić swoją firmę. W ten sposób postąpiłam ja.

DO PRZEMYŚLENIA: Realizuj swoje pomysły, nie po to, aby odnosić sukcesy, ale po to by dowiedzieć się, co jest twoją najmocniejszą stroną.

9. Przeskanuj swoje marzenia

Jak już kiedyś pisałam (klik), marzenia nie są dziełem przypadku. Oznacza to, że marzysz o czymś, ponieważ intuicyjnie czujesz, że możesz się w czymś sprawdzić. Od marzeń zaczynają się wielkie rzeczy i zmiany! Marzenia generują pasje, a te z kolei są fundamentem naszych działań i motywacji.

ĆWICZENIE: Weź kartkę i długopis (lub otwórz tekstowy plik na komputerze) i zapisz 20 rzeczy, o których marzysz. Uwzględnij w nich:

 • Co chcesz zrobić?
 • Czego chcesz dokonać?
 • Czego chcesz się nauczyć?
 • Czego nigdy nie robiłeś, a chcesz spróbować?
 • O czym marzyłeś będąc dzieckiem?
 • Gdyby nic cię nie ograniczało i mogło zdarzyć się wszystko, kim byś był?

I na koniec:

 • Dlaczego marzysz właśnie o tym?

Ważne, abyś zapisał wszystkie odpowiedzi. Przyjrzyj się im i zastanów się, jakich obszarów dotyczą (np. muzyki, podróży, relacji, gotowania, podróżowania itp.). i jakich umiejętności. Odpowiedzi mogą cię nieźle zaskoczyć.

10. Wyróżnij się!

Nie mam na myśli tego, abyś wskoczył w marynarkę w różowe cekiny i paradował w niej główną ulicą miasta. Zupełnie coś innego.

Większość z nas nie widzi swoich mocnych stron, ponieważ uważa je za oczywistość. Że wszyscy tak mają. Że to nic specjalnego. Że każdy to potrafi. Naprawdę? Każdy potrafi to, co ty? Udowodnij! ;) Ile osób z twojego otoczenia potrafi wykonywać to, co ty? Ile z nich robi to dokładnie tak samo? Bądź ze sobą uczciwy. Jestem przekonana, że w większości przypadków różnice będą diametralne. Myśl „wszyscy to potrafią” jest najczęściej wdrukowanym negatywnym przekonaniem, które nosimy w sobie. Jak można dostrzec przez taki pryzmat mocne strony?

Mocne strony to kwestia detalu i niuansu. Istnieje cała rzesza pisarzy, ale coś ich różni – np. styl, wyobraźnia, wrażliwość, punkt widzenia itp. Cała rzesza kucharzy, a jednak potrawy z ich rąk są inne. Niezliczona ilość malarzy i nikt nie maluje identycznie. Bo każdy z nas wnosi inną wartość, nawet kiedy zajmuje się z pozoru „tym samym”.

WYRÓŻNIJ SIĘ oznacza więc zauważenie swojej odrębności i uchwycenie detali własnego charakteru i sposobu bycia.

ĆWICZENIE: Ciebie też coś wyróżnia! Co to jest? Czym różnisz się od innych? – zapisz odpowiedzi.

11. Co lubisz robić w wolnych chwilach?

Fakt, że dana aktywność staje się twoją ulubioną nie jest przypadkiem. Za wyborem pasji stoi zespół cech i talentów, które popychają w określoną stronę. Najczęściej to twój naturalny potencjał decyduje o tym, co sprawia ci największą frajdę – oczywiście wtedy, gdy pozwolisz dojść temu do głosu. Dla przykładu:

Gdy lubisz i potrafisz gotować to znaczy, że:

 • potrafisz połączyć ze sobą różne smaki,
 • posiadasz zdolności improwizacyjne (odkrywczość)
 • jesteś kreatywny
 • z łatwością dokonujesz analizy i syntezy,
 • masz dobrą pamięć,
 • masz dobrze rozwiniętą intuicję,
 • masz rozwinięty zmysł estetyczny,
 • jesteś dokładny,
 • wykazujesz się cierpliwością,
 • potrafisz być wytrwały
 • itd.

I tak mogłabym wymieniać bez końca. Swoją drogą, to wcale nie są takie oczywiste umiejętności i nie każdy je posiada. Najczęściej chcesz zajmować się tym, co sprawia ci radość. A radość jest wtedy, gdy jesteś w czymś przynajmniej dobry. A żeby być w czymś przynajmniej dobrym, to trzeba mieć w tym obszarze jakieś umiejętności. I koło się zamyka. Oczywiście każdej czynności możemy się wyuczyć, nie mając ku temu predyspozycji, ale to temat na inny artykuł.

Kiedy odkryjesz, jakie cechy i umiejętności stoją za twoimi zainteresowaniami, dowiesz się, w jakich jeszcze dziedzinach możesz być dobry. Umiejętności, które wymieniłam przy czynności gotowania mogą być świetną bazą dla innej twórczej dziedziny.

ĆWICZENIE: Wypisz min. 10 zajęć, które sprawiają ci największą przyjemność. Następnie do każdego zajęcia przypisz umiejętności, które są z nim związane.

Gdy już to zrobisz, zastanów się, gdzie jeszcze można wykorzystać te umiejętności?

A teraz zachęcam Cię do tego, aby wykonać zawarte tu ćwiczenia oraz te, które pojawiły się w pierwszej części „Jak odkrywać swoje mocne strony?”. Ja odkryłam swoje mocne strony m.in. dzięki temu, że regularnie poświęcałam czas na ćwiczenia – wszystkie zapisywałam w notatniku. Ten nawyk został mi do dziś. Dzięki tej praktyce krok po krok zbliżałam się do swojego celu i udało mi się to. A więc do roboty! ;)

PS – Zapraszam do części III.

A ponadto

Zapraszam cię do mojego praktycznego kursu on-line „Odkryj swoje MOCNE STRONY”. Już dziś możesz zapisać się na listę osób oczekujących. Osoby z tej listy jako pierwsze będą mogły zapisać się na kurs (ilość uczestników ograniczona) oraz skorzystać z rabatu. Link do zapisu znajdziesz tutaj: Praktyczny kurs on-line: Odkryj swoje MOCNE STRONY lub klikając na obrazek poniżej.

 

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.