7 książek, które poruszyły mój umysł i serce

Agnieszka Siołek-Cichocka KSIĄŻKA 40 Comments

Ten wpis dedykuję Oli, która poprosiła mnie, abym napisała swoją listę inspirujących książek ;)

Przyznam,  że stworzenie jej było wyzwaniem. A to dlatego, że książki, które w pierwszej chwili przyszły mi na myśl, nie mają bezpośredniego związku z rozwijaniem biznesu i mocnych stron, a jednak okazały się tymi, które pozostawiły we mnie najtrwalszy ślad.

Moje ukochane książki to kojące plastry i okłady dla duszy. Wyciszają, dają możliwość spotkania się ze sobą i dotarcia do źródła. Źródła refleksji, które otwiera przestrzeń do własnych poszukiwań. Umocniły mnie w przekonaniu, że aby żyć twórczo, nie ma innej drogi, jak być w pełni sobą. Sobą niedoskonałą/niedoskonałym. Ugruntowały myślenie oraz czucie, że dobre życie to nie tylko sukcesy. Ale takie, w którym jest miejsce na wrażliwość, smutek, melancholię, błędy, porażki i zmaganie się ze sobą. Pokazują życie w jego wielu odsłonach, bez koloryzowania, upiększania i nakładania na rzeczywistość tony pudru.

I tak robiąc tę listę, przypomniałam sobie, że to nie ludzie ze świata biznesu byli moją największą inspiracją, a podróżnicy, himalaiści i pisarze. Stąd na liście nie mogło zabraknąć takich postaci, jak Marek Kamiński, Wanda Rutkiewicz czy Stephen King – moje największe autorytety w dziedzinie odnoszenia sukcesów, pokonywania siebie i własnych słabości oraz determinacji w dążeniu do celu.

Ok. Ale do rzeczy. Pod tytułami najważniejszych dla mnie książek zamieściłam moje mini-refleksje i krótkie skojarzenia z każdą z nich. Może i Ty znajdziesz w nich coś dla siebie?

Agnieszka Kłos

1. „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estes

Wszystko może się odwrócić. Wszystko jest po coś. Nigdy nie jest za późno by zająć i zaopiekować się sobą. Dzikość duszy, dzikość serca, pierwotna siła i mądrość przekazywana w starych przekazach, podaniach i bajkach pełnych znaczeń i symboli. Niezwykle wnikliwa analiza kobiecej tożsamości uwikłanej w stereotypy i przekonania.


2. „Minimalizm po polsku” Anna Mularczyk-Meyer

O tym, że wszystko zależy od nas. Że to, co mamy i robimy jest reprezentacją naszego stanu ducha i umysłu. Bałagan w głowie, to bałagan w życiu – w fizycznej i osobistej przestrzeni. Minimalizm to odcinanie starych sznurków, które przywiązują nas emocjami i myślami do nadmiaru rzeczy i nadmiaru spraw.


3. „Droga artysty” Julia Cameron

Każdy ma swoją drogę dochodzenia do celu i to, co wyróżnia go na tle innych. Jesteś jedyny i niepowtarzalny. Nie pozwól światu by przygniótł cię natłokiem mało ważnych spraw. Aby tak się nie stało, zrób wszystko by odkryć własną drogę. „Droga Artysty” jest do tego świetnym narzędziem.


4. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephen King

Powikłane ścieżki i drogi są po to, byśmy mogli być tym, kim jesteśmy. Siła pasji, która zawsze znajdzie szczelinę, aby móc się nią wydostać na światło dnia. I jeszcze jedno. Aby być w jakiejś dziedzinie dobrym, nie trzeba mieć w tym kierunku tony certyfikatów. Jedyne co trzeba, to ciężko na ten sukces pracować.


5. „Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998” Marek Kamiński

Wyciszenie. Zima. Śnieg i wędrówka by spotkać siebie w samotności i bezkresie bieli. Czas na refleksję. Czerpanie z dojrzałości i mądrości innych. Moja literacka medytacja. Poza tym…. Marek Kamiński to wspaniały i wielki człowiek.


6. „Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz” Ewa Matuszewska

Życie jest, jak wielka góra, na którą trzeba się wspiąć. Warto być sobą, nawet za cenę braku akceptacji, życia i śmierci. Spełnianie marzeń nie jest sielanką, ale trudem i często bolesnym zmaganiem się ze sobą. No i postać Wandy Rutkiewicz, choć wzbudzająca kontrowersje, bardzo mi bliska.


7. „Siła kobiecości” Iwona Majewska-Opiełka

Manifest subtelnej kobiecości. W każdej z nas jest potencjał. I w każdej z nas jest siła do tego, aby wziąć życie w swoje ręce i kreować je. Jeżeli tylko chcesz i włożysz w to wysiłek, możesz być scenarzystką i reżyserką własnego życia. Moja ulubiona książka o różnych wymiarach kobiecości i godzeniu życiowych ról.


A jakie książki poruszyły Twój umysł i serce?

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem i logopedą, pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Szkolę się na psychoterapeutę w nurcie Gestalt. Mieszkam w Poznaniu. Prywatnie żona, mama i książkowy mol.