5 mitów na temat talentów dzieci

In Psychologia i rozwój by Agnieszka Siołek-Cichocka12 Comments

Na wielu portalach parentingowych i edukacyjnych spotykam się z artykułami dotyczącymi uzdolnień dzieci oraz tego, jak wspierać potencjał dziecka. Często zawierają listy cech i umiejętności, którymi powinno wykazać się dziecko zdolne. Nie zgadzam się z tym i uważam, że jest to szkodliwa tendencja, która nie pomaga, a tylko miesza rodzicom w głowach. Dlaczego? Bo bardzo łatwo przekracza się w nich granicę wspierania potencjału, na rzecz dążenia do doskonałości i perfekcji, do wrzucania dziecka w określone ramy. A przecież rozwijanie potencjału to wspieranie tego, co naturalne i pójście za głosem indywidualnego rytmu. Nie sterowanie dzieckiem, ale towarzyszenie mu i podążanie za nim. Taka postawa nie ma nic wspólnego z dążeniem do określonego wzorca, ideału i wypatrywaniem u dziecka jakichś konkretnych cech.

1. Dziecko zdolne to takie, które dobrze radzi sobie w szkole

To nieprawda. I bardzo krzywdzące przekonanie. Jak wiele jest dzieci, które nie radzą sobie z niektórymi przedmiotami, ale są świetne w jednej określonej dziedzinie. Fakt, że w szkole trzeba się zmierzyć z różnymi przedmiotami nie oznacza, że świadectwo z czerwonym paskiem świadczy o talencie. Średnia 5,0 to nie objaw talentu, ale rezultat pracowitości, nierzadko braku wyboru, a być może i oznaka przymusu.

Dziecko zdolne może być przeciętne w dziedzinach, które nie leżą w obrębie jego potencjału i to normalna sprawa, którą bardzo rzadko bierze się pod uwagę przy ocenie. Zdolne nie znaczy najlepsze. Warto mieć to na uwadze, gdy po raz kolejny zdecydujemy się przypisać dziecku łatkę lenia, nieuka czy ucznia słabego. Znacie kogoś kto jest dobry we wszystkim? Bo ja nie. Więc dlaczego oczekujemy tego od dzieci? Paradoks.

2. Jeżeli dziecko nie jest geniuszem, to nie jest utalentowane

Czy aby mieć talent, trzeba być od razu Mozartem lub Einsteinem? Owszem, zdarzają się mali geniusze, którzy w wieku lat 3 potrafią wyczyniać niestworzone rzeczy, ale bez przesady. To, że dzieciak nie siada od malucha do pianina i nie wygrywa skomplikowanych etiud, nie oznacza, że nie ma talentu muzycznego. Tak samo z innymi dziedzinami. Nie dajcie sobie wmówić, że talent musi być spektakularny i widowiskowy. Dziecko to nie aktor na cyrkowej arenie.

3. Nieśmiałość, wysoka wrażliwość i introwertyzm są wadą

„Twoje dziecko jest zdolne, jeśli przejawia na lekcjach/zajęciach wyjątkową aktywność, zgłasza się i ma generalnie sto pytań do. A do tego tworzy poprawne relacje z rówieśnikami, wykazuje cechy przywódcze, jest śmiałe, przebojowe i potrafi współdziałać w grupie itd.” Czyli punktowanie za śmiałość i ekstrawertyzm. Niestety jest to na tyle powszechne, że rodzice coraz częściej martwią się, gdy ich dziecko jest „nieśmiałe” lub „zbyt spokojne”. Bo sobie nie poradzi, bo to nienaturalne dla dziecka itp. Zupełnie niepotrzebnie. Są temperamenty, które czują się, jak ryba w wodzie będąc w centrum uwagi, mówiąc na forum itp., ale są i takie, którym może to nie służyć np. introwertycy.

Zewsząd docierają do nas informacje, że mamy błyszczeć, być przebojowi, mieć gadane i wyróżniać się. Tylko po co? I kto na tym zyskuje? Terror ekstrawertyzmu opiera się na przekonaniu, że jeśli jesteś spokojny, wyciszony lub zamknięty w sobie, to na pewno sobie nie poradzisz. Kompletna bzdura. Na co dzień pracuję z utalentowanymi, a zarazem wycofanymi i nieśmiałymi dziećmi, dla których spokój, cisza i możliwość pracy w małej grupie bez naciskania na aktywność to warunki, które uaktywniają i rozwijają ich potencjał. Wiele współczesnych badań naukowych udowadnia, że w introwertyzmie tkwi ogromy potencjał. Jedno z ciekawszych wystąpień na ten temat możecie zobaczyć w „Potęga introwertyków”bardzo polecam.

4. Tylko nieliczni mają talent

Artykuły o małych zdolnych mają ten mankament, że zasiewają w głowach rodziców ziarno niepewności. Z postawionym w tytule pytaniem w stylu: „Czy twoje dziecko jest zdolne?”, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. I jak sugeruje nagłówek – albo jest zdolne, albo nie jest. A co jeśli okaże się, że nie? Tego typu pytania to zabieg, który ma przyciągnąć naszą uwagę, zmusić do zastanowienia, a przy okazji wywołać wątpliwości. Tworzenie list i zestawień sprzyja kategoryzacji i standaryzacji. A to nijak się ma do indywidualizacji, która jest podstawą rozwijania potencjału. Następnym razem nie zastanawiaj się, czy twoje dziecko jest zdolne, ale pytaj w jakim kierunku ma uzdolnienia. Czy widzisz różnicę? Pierwsze pytanie utwierdza w przekonaniu, że talent jest dla nielicznych, drugie daje możliwość odkrycia potencjału u każdego. Właściwe postawione pytanie potrafi diametralnie zmienić perspektywę.

5. Talent jest zgodny z „normą”

Jestem totalną zwolenniczką indywidualnego podejścia, dlatego tak bardzo nie podobają mi się listy z zestawieniami cech, w które powinno wpisać się dziecko. Daleko im do wspierającego podejścia. Bo czy w kilku zdaniach i w jednym artykule można zawrzeć całą prawdę o czyimś uzdolnieniu i prawdę o człowieku? W mojej opinii nie można. To nie matematyka czy architektura, aby podawać gotowe parametry i na tej podstawie sprawdzać, czy ktoś pasuje do tego obrazu. Mierzenie jedną miarą powoduje w tym wypadku szkody. Odkrywanie potencjału i talentu to praca i relacja z człowiekiem, a co za tym idzie ogromna różnorodność, szereg rozmaitych kontekstów i wzajemnych między nimi zależności. Nie ma jednej normy dla określenia talentu. Bo ile istnień, tyle kombinacji w zakresie temperamentu i charakteru. Inną sprawą jest to, że potencjał to obszar, który nieustannie ewoluuje i zmienia się przez lata. Z tego powodu nie można go włożyć w sztywne ramy oraz przesądzać, co z kogo wyrośnie. Nikt z nas tego nie wie. Dzieci potrzebują czasu i rozwijania się w swoim tempie bez nacisków i presji.

To kilka przekonań, które utrwalane szkodzą rozwojowi dzieci, ale i nam dorosłym. Jak wiele z nich krąży w obiegowej opinii od lat i skutecznie obniża poczucie wartości dziecka i jego samoocenę. A ile siedzi w naszych głowach i hamuje nas samych przed działaniem?

Co Ty sądzisz na ten temat? Podziel się ze mną swoją opinią.

Czekam na Wasze komentarze i pozdrawiam.

A jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Udzielam pomocy psychologicznej w ujęciu Gestalt. Jestem terapeutą w trakcie szkolenia w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Prywatnie i zawodowo inspiruję się nurtem psychoterapii Gestalt i filozofią zen, psychologią głębi oraz przyrodą i procesami, jakie w niej zachodzą. Fascynuje i pasjonuje mnie ucieleśniona ścieżka – poznawanie i odkrywanie siebie w kontakcie z ciałem, w tym poprzez symbolikę ciała, taniec i ruch. W pracy i w życiu osobistym bliska mi jest metafora i symbol przepływu. To znaczy, że patrzę na życie i rozwój człowieka, jak na nieustanny proces – bycie w ruchu zmian, w którym ważne miejsce zajmuje cykliczność.