10 zasad, którymi warto kierować się w życiu – cz. I

In Psychologia i rozwój by Agnieszka Siołek-Cichocka10 Comments

Do tego wpisu zainspirowało mnie bieganie. Tak, tak! Bieganie. A dokładniej wszystko to, co przychodzi mi na myśl, gdy jestem w ruchu. To niesamowite, co człowiekowi może wpaść do głowy podczas przebieżki po lesie.

Tym razem naszła mnie refleksja na temat prostych zasadach, którymi kieruję się w życiu. I nie byłoby w tym temacie nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że wszystkie one sprawdzają się i działają. A ja mam dzięki nim udane życie. Być może rozczaruję cię, bo poniższe stwierdzenia nie są niczym wielce odkrywczym i zapewne słyszałeś o nich już sto tysięcy razy. Mimo to, chciałam o nich przypomnieć i zachęcić do tego, abyś wcielał je w życie i regularnie o nich pamiętał. Swoją dobrą energią sprawiają, że jakość życia zmienia się na lepsze. I co istotne, są dobre do zastosowania w sferze osobistej, jak i zawodowej.

1. Jeśli jesteś na właściwej drodze, drzwi możliwości otwierają się same

Dlatego: inwestuj w odkrywanie swoje potencjału, w swoje pasje i zainteresowania. Jeśli robisz to, co jest dla ciebie właściwe, pojawiają się możliwości, które temu sprzyjają. I nie ma to nic wspólnego z działaniem żadnej tajemniczej siły. To zwyczajna konsekwencja naszego wyboru. Robisz to, co lubisz, myślisz o tym i w efekcie podejmujesz działania z tym związane, a one generują kolejny ciąg dobrych zdarzeń.

2. Uczciwość wobec siebie i innych przyciąga do nas to, co wartościowe

Dlatego: tylko szczerość i uczciwość są budulcami zaufania i silnej marki osobistej. Pomagają tworzyć mocną i prawdziwą relację z samym sobą i innymi. Na mataczeniu, kombinowaniu i działaniu na pół gwizdka nikt jeszcze niczego DOBREGO nie wykreował. Jakiś czas temu przeczytałam bardzo dobry artykuł Andrzeja Blikle „Czy etyka w biznesie się opłaca?”, w którym autor pisze m.in. o tym, że to nie kryzys doprowadza do tego, że ludzie postępują nieuczciwie, ale że nieuczciwość doprowadza do kryzysu. Zgadzam się z tym w 100%. Zwalanie wszystkiego na sytuację, to niestety bardzo słaba wymówka.

3. Otaczaj się tymi, którzy w ciebie wierzą i wspierają twoje marzenia

Dlatego: jeśli otoczenie ci nie sprzyja, pracuj nad asertywnością. Ona pomaga w byciu wiernym swoim racjom i planom, nawet wtedy, gdy inni nie rozumieją twoich wyborów.  A przede wszystkim ucz się bycia sobą – w ten sposób odnajdziesz ludzi podobnych do ciebie. Od tego, jaki masz grunt zależy bardzo wiele. Takim gruntem są mi.in. ludzie. Wsparcie bliskich i znajomych to jeden z ważniejszych komponentów motywacji. O jakość swoich relacji możesz zadbać uczęszczając w miejsca, gdzie spotykają się ludzie o podobnych zainteresowaniach. Innym dobrym sposobem są warsztaty i kursy związane z twoimi pasjami – tam z pewnością poczujesz dobrą energię płynącą z bycia w twórczym towarzystwie.

4. Oferuj innym wysoką jakość, ona zawsze obroni się sama

Dlatego: jeśli jesteś szczery w tym, co robisz i jak się zachowujesz, a przy okazji dajesz innym wysoką jakość oraz wartość – z pewnością znajdziesz odbiorców tego, co oferujesz. Ta zasada dotyczy wszystkich sfer życia. Dotyczy tego, co dajesz innym w życiu prywatnym, jak i tego, co generujesz w relacjach zawodowych. Ma mocny związek z uczciwością i wpływa na naszą pewność siebie. Bo jeśli dajesz innym dobrą jakość, to nie ma o co się lękać.

5. Nie krytykuj innych dla samej krytyki

Dlatego: jeśli nie możesz się powstrzymać, to pamiętaj o tym, aby w jej ramach zaoferować kontrargumenty, które wprowadzą lepszą jakość.  W innym wypadku to, w mojej opinii, brak klasy i żenada. Zamiast poświęcać czas na krytykowanie, obgadywanie i dostrzeganie wad u połowy populacji, lepiej zainwestować czas na poprawienie swojego samopoczucia w bardziej konstruktywny sposób i przy okazji rozwijać siebie. Najłatwiej jest wytknąć coś innym, najtrudniej popracować nad sobą, ale, mimo trudu, to drugie najbardziej się opłaca.

Prawda, że nie odkryłam Ameryki? To bardzo uniwersalne zasady, których stosowanie nie wymaga nakładu żadnych środków. Są dostępne dla każdego i wszędzie, a dzięki nim można pozytywnie wpłynąć na swoje życie osobiste i zawodowe. Dlatego warto ponieść trud wyrabiania w sobie takich nawyków, które będą sprzyjać nam oraz otoczeniu. W drugiej części artykułu przedstawię 5 kolejnych zasad, które pozytywnie wpływają na moje życie.

A co pozytywnie wpływa na Twoje życie? Czekam na Twój komentarz i pozdrawiam.

I zapraszam do części drugiej „10 zasad, którymi warto kierować się w życiu – cz. II”.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Udzielam pomocy psychologicznej w ujęciu Gestalt. Jestem terapeutą w trakcie szkolenia w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Prywatnie i zawodowo inspiruję się nurtem psychoterapii Gestalt i filozofią zen, psychologią głębi oraz przyrodą i procesami, jakie w niej zachodzą. Fascynuje i pasjonuje mnie ucieleśniona ścieżka – poznawanie i odkrywanie siebie w kontakcie z ciałem, w tym poprzez symbolikę ciała, taniec i ruch. W pracy i w życiu osobistym bliska mi jest metafora i symbol przepływu. To znaczy, że patrzę na życie i rozwój człowieka, jak na nieustanny proces – bycie w ruchu zmian, w którym ważne miejsce zajmuje cykliczność.

Zapisz