10 zasad, którymi warto kierować się w życiu – cz. II

In Psychologia i rozwój by Agnieszka Siołek-Cichocka2 Comments

W poprzednim artykule „10 zasad, którymi warto kierować się w życiu – cz.I” przedstawiłam pierwszą część zasad, które mają wpływ na udane i satysfakcjonujące życie. Dziś przedstawiam kolejne 5 i zachęcam cię do refleksji nad nimi i praktyki. Naprawdę warto! A może już je znasz i stosujesz? Sprawdź sam.

6. Próbuj, działaj i kreuj rzeczywistość

Nic za ciebie samo się nie zrobi. Jeśli chcesz to możesz i dostrzegasz możliwości. Tak działa zmiana myślenia – nagle widzisz przed sobą zupełnie inną perspektywę. To od ciebie zależy, na co poświęcasz swoją energię – na marudzenie, czy na tworzenie? Obu tych czynności nie pogodzisz. W marudzeniu kryje się pewien rodzaj wygody, który zwalnia cię z działania. Narzekasz, krytykujesz, ale co z tego masz? Utwierdzasz się w przekonaniu, że rzeczywistość jest straszna. Z czym akurat się nie zgadzam, bo ona jest zawsze taka, jak twoja perspektywa i myśli, które sam tworzysz. Narzekanie jest zaraźliwe i mocno się udziela. I tutaj kłania się zasada III – otaczaj się tymi, którzy cię motywują i tworzą wokół ciebie twórczą energię. Osobiście unikam kręgów narzekaczy, bo łatwo wpada się w ich sidła i traci ogrom energii. Wszystko jest kwestią wyboru. Jedni narzekają, inni dostrzegają możliwości. Po której wolisz być stronie?

7. Ucz się, jak ufać sobie i własnej intuicji

Intuicję nazwałabym pierwotną mądrością. To ona wie, co dla ciebie jest najlepsze. Bo jest wypadkową twoich myśli i doświadczeń. Jest kompasem, który prowadzi cię we właściwą stronę. Miałeś kiedyś przeczucia, które się sprawdziły? Myśli o decyzji, która okazała się trafna? To właśnie intuicja. Kto lepiej niż Ty wie, co jest dla ciebie najlepsze? Kto najlepiej zna twoje potrzeby? Kto najlepiej zna twoje myśli, marzenia, tęsknoty i pragnienia? TY. To wszystko jest w tobie, bez względu na to, czy się z tym dzielisz z kimś, czy nie. I z tego względu tylko w Twojej głowie i sercu są odpowiedzi na wszystkie pytania i rozterki. Nikt nie zna cię lepiej niż Ty sam, dlatego pogłębiaj relację z samym sobą. Zaufanie do siebie jest kluczem do podejmowania dobrych decyzji – decyzji uszytych na twoją miarę.

8. Dobra inwestycja, to inwestycja w siebie

Dlatego dbaj o swój rozwój osobisty. Zmiana myślenia i postrzegania to zmiana jakości życia. Chodź na kursy, szkolenia, czytaj, pisz, medytuj, rozwijaj pasje, uprawiaj sport – czyli rób wszystko to, co ci służy, a przede wszystkim interesuje. Wychodź poza strefę własnego komfortu, przełamuj schematy własnego myślenia, doświadczaj oraz ucz się nowych rzeczy. To nieprawdopodobne, jak mocno zmienia to styl myślenia i działania. To TY jesteś jedyną osobą, która jest w stanie zapewnić sobie wszystko czego potrzebujesz. Nie szef w pracy, nie rodzina i znajomi, ale TY. Więc dbaj o siebie, jak o kapitał, który generuje zyski osobiste i zawodowe. Nie bój się wydać pieniędzy na dobry kurs, szkolenie lub rozwijającą książkę – bo jeśli wykorzystujesz zdobytą wiedzę, to ona z pewnością zaprocentuje.

Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie „Najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie”.

9. Bądź twórcą własnego życia

I weź odpowiedzialność za to, co się w nim dzieje. Bardzo mocno wierzę w to, że mamy swój udział w sporej części tego, co nam się przydarza. I choć możesz się ze mną nie zgodzić, to właśnie ta zasada pomaga mi w byciu odpowiedzialną za siebie – za swoje życie zawodowe i prywatne. Zawsze mam na uwadze, że to, co robię, myślę i mówię ma wpływ na całe moje otoczenie. Na interakcje w jakie wchodzę z innymi, na to, jak inni mnie odbierają i w efekcie na zdarzenia, w których biorę udział. Taki styl myślenia sprawił, że nauczyłam się tworzyć okoliczności i dostrzegać możliwości. To podejście ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Kiedy przydarza mi się coś nieprzyjemnego i mam jakiś problem – nie zwalam tego na zrządzenie losu, okrutny świat i perfidnych ludzi. Zamiast tego analizuję, co takiego zrobiłam, że sprawy nie idą, jak trzeba. W tej zasadzie nie chodzi o to, aby kontrolować każdy swój krok i myśli. A jedynie o świadomość własnych zachowań i ich konsekwencję. Regularna praktyka pomaga uniknąć zbędnej frustracji i stresu, a przy okazji wziąć „byka za rogi” ;)

10. To co myślisz, wpływa na to, co robisz

I na to,  jak zachowujesz się wobec innych. W ostatecznym efekcie na całe twoje życie. To czego nie robisz także. Brak decyzji jest decyzją na oddanie swojego losu w ręce przypadku. Myślisz, że ci się uda? Masz rację! Myślisz, że ci się nie uda? Też masz rację! Tak właśnie to działa. Myśli generują określony ciąg zdarzeń, bo wpływają na twoje zachowanie, a twoje zachowanie wpływa na twoje wybory i jakość relacji, jaką tworzysz z innymi. W psychologii funkcjonuje to pod pojęciem „samospełniającej się przepowiedni” i jest udowodnione naukowo. Dlatego filtrowanie i przesiewanie swoich myśli to sprawa warta zachodu. One bowiem tworzą twoje życie.

Jak można zauważyć wszystkie 10 zasad ściśle zależą od siebie i uzupełniają się nawzajem. To układ zależności i związków, jakie zachodzą między sobą i tworzą spójną całość. Spójność jest tutaj kluczowa, bo od niej zaś zależy nasza wiarygodność i autentyczność.

A jakie zasady pomagają Tobie?

 

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Jestem pedagogiem, specjalistą terapii pedagogicznej i logopedą. Obecnie kształcę się w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt na I etapie Pomocy psychologicznej Gestalt w praktyce zawodowej.. Piszę o rozwoju dzieci i dorosłych, kulturze, filmach i książkach. Pasjonuje mnie psychologia głębi, praca z metaforą i ciałem w procesie psychoterapii.

 

Zapisz

Share and Enjoy !

0Shares
0 0